1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Francúzska TotalEnergies a talianska Eni objavili pri Cypre veľké ložisko plynu

gas fire2
Paríž - Francúzska spoločnosť TotalEnergies a talianska Eni oznámili objav veľkého ložiska zemného plynu pri pobreží Cypru. Je to už tretí objav ložiska plynu v cyperských vodách. Francúzsky a taliansky energetický koncern v pondelok uviedli, že najnovšie veľké zásoby plynu objavili vo vrte Cronos-1, kde s prácami začali 6. mája.

KSK a Kosit založia spoločnosť, ktorá v kraji zastreší výrobu vodíka

hydrogen
Košice – Na výrobu vodíka založí Košický samosprávny kraj (KSK) so spoločnosťou Kosit obchodnú spoločnosť W2H2 KSK. Každý z partnerov do nej vloží 5000 eur a bude mať 50-percentný podiel. Na zasadaní to schválilo Zastupiteľstvo KSK. Vyrobený vodík by mal slúžiť najmä ako palivo pre autobusy v prímestskej autobusovej doprave.

Zisk Saudi Aramco v 2. štvrťroku vzrástol o 90 %

oil well 5
Rijád - Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco zaznamenal v 2. štvrťroku 2022 nárast zisku o 90 % vďaka vyšším cenám ropy a plynu. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.

Vo Zvolene v súčasnosti menia poslednú časť tepelných rozvodov

Heating plant
Zvolen – Vo Zvolene v súčasnosti menia poslednú časť tepelných rozvodov druhej etapy ich prestavby. TASR to potvrdila manažérka marketingu MH Teplárenský holding Andrea Devánová. Od výmeny rozvodov očakáva spoločnosť menej porúch a v budúcnosti aj menší rozsah odstávok.

SIEA má na podporu nákupu OZE pre domácnosti k dispozícii ešte 18 miliónov eur

euros2
Bratislava – Na podporu nákupu a inštalácie obnoviteľných zdrojov energie v projekte Zelená domácnostiam má Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) k dispozícii ešte viac ako 18 miliónov eur.

EÚ sa zameriava na plynovod zo Španielska do Talianska a ďalej

gas pipeline
Lisabon - Európske úrady zvažujú vybudovanie plynovodu na skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Španielska do Talianska pre opozíciu Francúzska voči potrubiu cez Pyreneje, ktoré by spojilo polostrov so strednou Európou. Uviedol to v piatok portugalský premiér Antonio Costa. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Skúšobné primiešavanie vodíka do zemného plynu pokračuje bez problémov

spp logo1
Bratislava - Projekt testovania primiešavania desiatich percent vodíka do zemného plynu v obci Blatná na Ostrove (H2pilot) úspešne pokračuje.

Spotreba elektriny v reakcii na rekordne vysoké ceny klesá

electricity pylons1
Bratislava - Ceny elektriny a plynu dosahujú v posledných dňoch nové maximá. V stredu (10. 8.) cena elektriny s dodaním v budúcom roku na pražskej burze PXE prvý raz prekročila 450 eur za megawatthodinu.

Belgicko v júli zaznamenalo nový rekord pri výrobe elektriny cez fotovoltiku

solar panel
Brusel - Solárna energia v Belgicku vďaka priaznivému slnečnému počasiu v júli tohto roku zaznamenala nové rekordy, keď vyrobila 935 Gwh, čiže 15 percent z celkového počtu vyrobenej elektriny. Uviedla to televízna stanica RTBF. Predchádzajúce rekordy boli z mája (888 Gwh) a predtým z mája 2020 (683 Gwh).

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...