1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

BP predal 20 % podiel v ománskom ložisku plynu spoločnosti PTTEP

BP petrol station
Londýn - Britský energetický gigant BP v pondelok oznámil, že predal 20-percentný podiel v ománskom ťažobnom poli blok 61 thajskému štátnemu podniku PTTEP za 2,6 miliardy dolárov (2,14 miliardy eur).

Obnoviteľné zdroje sa vlani prvýkrát stali hlavným zdrojom elektriny v EÚ

wind turbine
Londýn - Obnoviteľné zdroje sa v minulom roku podieľali na elektrine v Európskej únii takmer 40 % a prvýkrát sa stali hlavným zdrojom elektrickej energie v EÚ. Prispelo k tomu spustenie nových energetických projektov a pokles využitia uhlia ako energetického zdroja.

Ruská loď začala práce na dokončení plynovodu Nord Stream 2 v dánskych vodách

gas meter
Moskva - Ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) začalo práce v dánskych výsostných vodách, iba niekoľko dní po tom, ako Spojené štáty sankcionovali jeho materskú spoločnosť.

Eustream vlani znížil prepravu zemného plynu na necelých 57 miliárd m3

eustream LOGO
Bratislava - Pološtátna plynárenská spoločnosť Eustream vlani znížila prepravu zemného plynu na 56,99 miliardy kubických metrov (m3) zo 69,06 miliardy m3 v roku 2019. Najväčší objem prepraveného plynu smeroval do Rakúska, informoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Nemecký úrad BSH dal zelenú výstavbe plynovodu Nord Stream

plynarenstvo
Hamburg - Nemecký spolkový úrad pre lodnú dopravu a hydrografiu BSH dal zelenú výstavbe kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, ktorý spojí krajinu s Ruskom. Výstavba môže pokračovať v nemeckých vodách. Proti rozhodnutiu, ktoré BSH oznámil v piatok, sa možno odvolať.

Spoločnosť GameChange Solar predstavila novú technológiu pre solárne sledovače (trackery) s bifaciálnými solárnymi modulmi, ktorá umožňuje zvýšiť výkon týchto modulov o 15-20%

solar panel
New York - Spoločnosť GameChange Solar predstavila novú technológiu BifacialReflector™, ktorá zásadným spôsobom zvyšuje výrobné kapacity elektrickej energie solárnych sledovačov (trackerov) Genius Tracker™ firmy GameChange Solar s bifaciálnými (obojstrannými) modulmi.

Gazprom vyviezol vlani do krajín mimo bývalého ZSSR o 10 % menej plynu

gas fire2
Moskva - Ruský plynárenský koncern Gazprom vyviezol v minulom roku do štátov mimo bývalého Sovietskeho zväzu približne 179 miliárd kubických metrov (m3) zemného plynu. V porovnaní s rokom 2019 to predstavuje pokles o 10 %.

Vodíková stratégia bude podľa R. Sulíka postavená aj na jadrovej energetike

Nuclear Energy Plant
Bratislava – Rozvoj využívania vodíka na Slovensku by mala usmerniť vodíková stratégia, na ktorej pracuje Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Na rozdiel od vodíkovej stratégie EÚ alebo Nemecka by tá slovenská mala vo veľkej miere rátať aj s výrobou vodíka s pomocou prebytkovej elektrickej energie z jadrových elektrární.

Distribučné poplatky v elektrine pre priemysel sa od 1. januára znižujú

electricity pylons1
Bratislava - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) od 1. januára 2021 znižuje distribučné poplatky v elektrine pre priemyselných odberateľov a podnikateľov. Informoval o tom hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...