1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Ponechanie zvyšných jadrových elektrární v prevádzke dáva zmysel

nuklearna elektraren
Berlín - Ponechanie zvyšných nemeckých jadrových elektrární v prevádzke dáva zmysel, uviedol v stredu nemecký kancelár Olaf Scholz. Takisto uviedol, že argumenty Ruska pre zníženie dodávok plynu týkajúce sa chýbajúcej turbíny neobstoja. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Zisk rafinérskeho koncernu Marathon Petroleum vysoko prekonal očakávania

oil well
Findlay - Americký rafinérsky koncern Marathon Petroleum oznámil za 2. kvartál pokles čistého zisku, upravený zisk však dosiahol najvyššiu hodnotu za minimálne päť rokov a vysoko prekonal očakávania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Bioplynovým staniciam údajne hrozí pre rastúce náklady na prevádzku zatváranie

biogas station big
Bratislava - Výkupné ceny elektrickej energie z bioplynových staníc, ktoré štát v rokoch 2010 - 2013 garantoval na 15-ročné obdobie, sú v súčasnosti hlboko pod reálnymi nákladmi. Viaceré bioplynové stanice to donútilo ukončiť svoju činnosť a väčšina ďalších obmedzila prevádzkový výkon, upozornila v utorok Slovenská bioplynová asociácia.

Zisk koncernu BP bol v 2. kvartáli najvyšší za 14 rokov

BP
Londýn - Britský ropný koncern BP zaznamenal v 2. štvrťroku najvyšší zisk za 14 rokov. Podkladový zisk bez započítania zmien hodnoty zásob za tri mesiace od apríla do júna 2022 stúpol na 8,45 miliardy USD (8,26 miliardy eur) alebo 2,61 USD na akciu z 2,80 miliardy USD alebo 0,83 USD na akciu v rovnakom období pred rokom.

Na zabezpečenie vykurovania žiada SZVT reguláciu exportu energetického dreva

Gulatina
Bratislava - Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) upozornil na možné ohrozenie vykurovania v systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT). Dôvodom má byť neregulovaný export biomasy, ktorá bude v zime chýbať slovenským teplárňam. SZVT preto žiada o prijatie opatrení na reguláciu trhu s drevom a biomasou.

Eni, Total a Occidental podpísali s Alžírskom dohodu o ťažbe ropy a plynu

gas pipeline1
Alžír - Talianska energetická spoločnosť Eni, francúzsky Total, americký Occidental a alžírska skupina Sonatrach podpísali v utorok zmluvu v hodnote 4 miliárd USD (3,95 miliardy eur) o zdieľaní produkcie ropy a zemného plynu v ložisku Berkine na juhovýchode Alžírska.

V Sobranciach by mohla vzniknúť fotovoltická elektráreň

Solar panels1
Sobrance – Fotovoltická elektráreň s viac ako 35.000 fotovoltickými panelmi by mohla vzniknúť v Sobranciach. Zámer investora, bratislavskej s. r. o. Enery Slovakia, aktuálne podlieha zisťovaciemu konaniu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) na sobraneckom okresnom úrade. Vyplýva to z informácií zverejnených na enviroportáli.

Zvyšovanie emisných poplatkov môže byť pre bioplynové stanice likvidačné

biogas station
Bratislava – Aktuálny návrh zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia zvýši do roku 2030 poplatky bioplynových staníc oproti súčasnému stavu približne päťnásobne. V utorok na to upozornila Slovenská bioplynová asociácia (SBA), ktorá preto požaduje citlivejšie posúdenie situácie a výrazne nižší rast základných sadzieb.

Maďarsko má zásobníky zemného plynu naplnené na takmer 45 %

gas fire1
Budapešť - Zásobníky zemného plynu v Maďarsku sú naplnené na takmer 45 %, pričom zásoby v pomere k ročnej spotrebe plynu prekračujú 26 %, cituje spravodajca TASR v Budapešti utorňajšie vyhlásenie štátneho tajomníka rezortu vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Tamása Menczera vo verejnoprávnej televízii M1.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...