1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

SEPS uvoľnil pre lokálne zdroje OZE kapacitu na pripojenie ďalších 136,4 MW

SEPS logo
Bratislava – Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zvýšila kapacitu na pripojenie lokálnych obnoviteľných zdrojov energie z vetra a slnka o ďalších 136,4 megawattov (MW). Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Marcel Klimek.

Svet musí investovať do ťažby ropy, aby zabránil energetickým krízam

oil barrels
Abu Zabí - Svet musí konať rýchlo a investovať do ťažby ropy, aby zabránil energetickým krízam v budúcnosti, keďže globálny dopyt po uhľovodíkoch z dlhodobého hľadiska rastie. Uviedol to v utorok generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Haísám Ghais. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Zisk BP sa v 3. štvrťroku viac ako zdvojnásobil

bp petrol station
Londýn - Britský ropný koncern BP v utorok oznámil, že jeho zisk sa v 3. štvrťroku 2022 viac ako zdvojnásobil. Dôvodom bol strmý nárast cien komodít po invázii Ruska na Ukrajinu. Plánuje tiež spätné odkupy akcií za 2,5 miliardy USD po návrhoch na zvýšenie daní v energetickom sektore.

Slovensko eviduje zníženie spotreby plynu o viac ako 24 %

gas fire 3
Bratislava - Údaje prevádzkovateľa slovenskej distribučnej siete SPP-distribúcia, zohľadňujúce reálnu spotrebu odberateľmi plynu na Slovensku, poukazujú na výrazné zníženie spotreby v porovnaní s päťročným priemerom za mesiace august a september.

Zisk koncernu Schlumberger vzrástol v 3. kvartáli o takmer dve tretiny

Oil Well6
Dallas - Americký koncern Schlumberger zaznamenal za 3. štvrťrok výrazný rast tržieb aj zisku, keď spoločnosť podporil rast cien ropy a s tým súvisiaca zvýšená aktivita v ťažobnom sektore.

Spotreba plynu v EÚ v septembri klesla o 15 %, na Slovensku vzrástla o 5,5 %

gas meter
Luxemburg - Spotreba plynu v Európskej únii (EÚ) v porovnaní s priemerom za uplynulých 5 rokov klesla v septembri o 15 % a o 14 % v auguste, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Spotreba sa zvýšila len v troch štátoch Únie, z toho najviac na Slovensku.

Nemecký Uniper bude zrejme potrebovať od vlády ďalších 40 mld. eur

gas fire big
Berlín - Nemecký dovozca plynu Uniper bude zrejme potrebovať ďalšiu finančnú pomoc vo výške až 40 miliárd eur, uviedol nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na finančné a vládne zdroje.

Aliancia OPEC+ zníži ťažbu, aby stabilizovala trhy s ropou

opec logo
Moskva – Rozhodnutie aliancie OPEC+ o prudkom znížení ťažby bolo navrhnuté tak, aby stabilizovalo svetové trhy s ropou. Uviedol to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na vyhlásenie USA, že tento krok bol ústupkom Moskve. TASR správu prevzala z AFP.

Spotreba plynu v Nemecku je príliš vysoká, varuje regulačný úrad

gas fire 3
Düsseldorf - Spotreba plynu v Nemecku je príliš vysoká. Výzvy na jej obmedzenie vzhľadom na nedostatok dodávok počas zimy tak, ako sa zdá, neboli vypočuté. Vyhlásil to vo štvrtok šéf Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví (BNetzA) Klaus Müller.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...