1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Vývoz ruských ropných produktov tankermi vzrástol v marci o vyše 17 %

oil barrels
Moskva - Export ruských ropných produktov tankermi vzrástol v marci v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na dennej báze o vyše 17 %. Celkový objem exportu dosiahol v marci 12,374 milióna ton, zatiaľ čo vo februári to bolo 9,531 milióna ton.

Slnko a veterná energia sa vlani podieľali 12 % na svetovej produkcii elektriny

solarne panely
Paríž – Podiel elektriny zo slnka a vetra na celkovej produkcii vzrástol v roku 2022 na rekordných 12 %. Uhlie však zostalo významným zdrojom elektriny. Vyplýva to z výpočtov, ktoré v stredu zverejnil vo svojej správe Global Electricity Review klimatický a energetický inštitút Ember. TASR o tom informuje na základe správy AFP.  

AIIB podporuje projekty solárnej energie spoločnosti Masdar v Uzbekistane

Solar panels1
PEKING - Ázijská banka pre investície do infraštruktúry (AIIB) podpísala tri nové dohody o úveroch na financovanie projektov v celkovej výške 83,6 milióna USD ako súčasť dlhového financovania vo výške 396,4 milióna USD pre spoločnosť Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar) na výstavbu troch fotovoltických elektrární

Shell predpokladá silné obchodovanie s plynom v 1. štvrťroku

shell gas station 1
Londýn - Ropný koncern Shell vo štvrtok oznámil, že očakáva vyššiu produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG) v 1. štvrťroku 2023 po výpadkoch vo svojich austrálskych závodoch v minulom roku, ako aj stabilné príjmy z obchodovania s LNG.

Odvetvie veternej energie v Nemecku žiada od vlády väčšiu podporu

wind turbine big
Berlín - Predstavitelia energetického sektora v Nemecku vyzvali vládu, aby sa zamerala na urýchlenie rozvoja výroby energie z vetra. Problematika je témou stretnutia zástupcov priemyslu a vládnych expertov, ktoré sa koná v stredu pod záštitou ministra hospodárstva Roberta Habecka.

Úsporu nákladov za energie v Turčianskych Tepliciach dosiahnu i výmenou svetiel

light bulb1
Turčianske Teplice - Výmenu svietidiel za úspornejšie či zníženie svietivosti realizovala samospráva Turčianskych Teplíc na území mesta. K úsporným opatreniam pristúpila i v miestnych školách. Sleduje nimi zníženie nákladov na elektrickú energiu. Informoval o tom primátor Igor Hus.

Výrobcovia elektriny na zariadeniach s výkonom nad 10 kW sa musia registrovať

solar panels2
Trenčín - Všetci podnikatelia alebo domácnosti, ktorí vyrábajú elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení (fotovoltické panely) s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kilowattov (kW), sú povinní registrovať sa na colnom úrade. Informovala o tom hovorkyňa Colného úradu v Trenčíne Renáta Peťovská.

Výmenou svietidiel chce mesto Prievidza dosiahnuť úsporu nákladov za energie

bulb 1
Prievidza - Mesto Prievidza plánuje zabezpečiť výmenu 485 kusov starých žiarivkových a sodíkových svietidiel za úsporné LED. Cieľom investície za viac ako 90.000 eur je zníženie nákladov za energiu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová.

Aerotermálnu energiu na vykurovanie školy chce obec Muráň využívať budúcu zimu

gas meter
Muráň - V základnej škole s materskou školou v obci Muráň v okrese Revúca plánujú na vykurovanie priestorov využívať aerotermálnu energiu. Výmenu starých plynových kotlov za novú technológiu by chceli stihnúť do budúcej zimnej vykurovacej sezóny. Pre TASR to uviedol starosta obce Roman Goldschmidt.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...