1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Rozvoj veternej energetiky nabral zlý smer, môže ho ovplyvňovať český ČEZ

windfarm full
Bratislava - Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ.

Spotreba plynu na Slovensku v júli po dvoch mesiacoch rastu medziročne klesla

gas fire2
Bratislava - Slovenskí odberatelia v júli spotrebovali menej plynu ako v porovnateľnom období minulého roka. Po dvoch mesiacoch medziročného nárastu sa tak trend rastúcej spotreby otočil a vrátil sa k poklesu z prvých štyroch mesiacov. Vyplýva to z aktuálnych údajov zverejnených spoločnosťou SPP - distribúcia.

Vývoz ruského plynu plynovodmi do EÚ klesne tento rok takmer o dve tretiny

gas meter
Moskva - Vývoz ruského plynu do Európskej únie plynovodmi môže tento rok klesnúť na 21 miliárd kubických metrov (m3). To je takmer o dve tretiny menej než v minulom roku a v porovnaní s rokom 2021 to znamená viac než šesťnásobný pokles. Uviedla to v utorok vo svojej najnovšej prognóze ruská štátna banka VEB.

Neďaleko Tvrdošína chcú postaviť veternú elektráreň

wind turbine big
Tvrdošín - Na hornej Orave v blízkosti mesta Tvrdošín plánujú postaviť veterný park. Vyrobenú ekologickú elektrinu chcú následne dodávať do distribučnej siete. Predpokladané investičné náklady by mali v závislosti od variantu projektu dosiahnuť 30 alebo 45 miliónov eur.

Nemecko plánuje investovať do výskumu jadrovej fúzie viac ako miliardu eur

nuclear logo
Berlín - Nemecko v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje viac ako 1 miliardu eur do výskumu jadrovej fúzie. Uviedla to v utorok ministerka pre vedu a výskum Bettina Stark-Watzingerová.

Holandsko môže ďalší rok obmedzene ťažiť zemný plyn pri Groningene

gas field
Brusel/Amsterdam - Holandská vláda môže pokračovať v obmedzenej ťažbe plynu v oblasti mesta Groningen ešte ďalší rok. Rozhodol o tom najvyšší holandský správny súd, informoval  informačný portál DutchNews.nl.

Tržby ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť klesli v 1. polroku o viac než štvrtinu

Rosneft logo1
Moskva - Spoločnosť Rosnefť, najväčší ropný producent v Rusku, oznámila, že za 1. polrok zaznamenala pokles tržieb o viac než štvrtinu. Dôvodom je najmä pokles cien komodity.

Gazprom sa v 2. štvrťroku prepadol do straty

Gazprom building
Moskva - Ruský plynárenský koncern Gazprom zaznamenal za 2. kvartál stratu zhruba 19 miliárd rubľov, zatiaľ čo v rovnakom období vlani vykázal zisk viac než bilión rubľov. Pod výsledky sa podpísal kolaps exportu ruského plynu do Európy.

Slovenské zásobníky plynu sú naplnené na 92 %

gas fire2
Bratislava - Stav zásob zemného plynu na Slovensku je súčasnosti vyšší ako 92 % kapacity zásobníkov. To vo výraznom predstihu prekonáva požiadavku EÚ na ich 90 % naplnenosť k 1. novembru. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...