1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Nariadenie Európskej únie povedie k zvýšeniu cien kávy

káva
Londýn - Pripravované nariadenie Európskej únie (EÚ) o odlesňovaní povedie k rastu cien kávy v Európe a tisíckam farmárov zničí biznis. Povedal to v týchto dňoch Giuseppe Lavazza, predseda predstavenstva rovnomenného výrobcu kávy, ktorého citoval britský denník The Telegraph.

Nestlé počíta do konca roka so stabilným rastom tržieb

nestle building
Frankfurt nad Mohanom - Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé očakáva po zvyšok roka stabilný rast tržieb. Dôvodom je ochladenie inflácie, uviedol šéf koncernu Markus Schneider pre švajčiarsky týždenník Schweiz am Wochenende.

Obrat Plzeňského Prazdroja Slovensko vlani stúpol na takmer 167 mil. eur

Pilser urquell
Bratislava - Obrat Plzeňského Prazdroja Slovensko vlani dosiahol takmer 167 miliónov eur a medziročne vzrástol o 14 %. Na priamych aj nepriamych daniach spoločnosť zaplatila vyše 54 miliónov eur, čo je najviac v celej jej histórii. Spotrebná daň z toho pritom predstavovala takmer 26,5 milióna eur.

Francúzski producenti alkoholu zápasia s poklesom dopytu

alcohol bottle pouring
Paríž - Francúzskym producentom alkoholických nápojov sa v posledných rokoch nedarí. Mnohí spotrebitelia v dôsledku vyššej inflácie totiž obmedzili nákupy alkoholu, aby ušetrili peniaze na esenciálne produkty.

Producenti bravčového z EÚ sa obávajú možného pozastavenia vývozu mäsa do Číny

masokombinat
Hamburg - Napätie medzi Európskou úniou a Čínou v poslednom období rastie a neistota sa po európskych automobilkách, ktoré vyrábajú elektromobily v Číne, začína zvyšovať aj medzi producentami bravčového mäsa.

V Česku sa vlani vypilo najmenej piva za 60 rokov

beer1
Praha - V Česku sa v roku 2023 vypilo najmenej piva za posledných 60 rokov. Odborníci pritom predpokladajú, že pokles bude naďalej pokračovať.

Export nemeckých vín vzrástol začiatkom roka o takmer 10 %, podporila ho Čína

wine glasses
Berlín - Vývoz nemeckých vín vzrástol na začiatku tohto roka o takmer desatinu, k čomu prispel najmä prudký rast dopytu v Číne. Export do najväčšej ázijskej ekonomiky sa zvýšil o takmer polovicu, a to ako z pohľadu objemu, tak z pohľadu tržieb. TASR o tom informuje na základe správ agentúry DPA a portálu Just Drinks.

Slovenské mlyny spracovali za uplynulé dva roky 349.000 ton pšenice

obilie1
Bratislava - Slovenské mlyny spracovali v uplynulých dvoch rokoch 349.000 ton potravinárskej pšenice a 14.800 ton raže. Predbežné odhady úrody sú pozitívne a tento rok sa mlyny pripravujú na skoršiu žatvu. Informovala o tom Slovenská spoločnosť mlynárov (SSM).

Nákupná cena mlieka v SR v marci 2024 klesla o 2,9 % na 42,82 eura/100 kg

milk
Bratislava - Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa v marci 2024 medzimesačne znížila o 2,9 % na úroveň 42,82 eura/100 kilogramov (kg). V medziročnom porovnaní bola priemerná nákupná cena mlieka nižšia o 11,7 %. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...