1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Čína bude platiť za ruský plyn v jüanoch a rubľoch

Gazprom building
Moskva - Čína začne platiť za ruský plyn v rubľoch a jüanoch namiesto v eurách a amerických dolároch. Oznámil to v utorok ruský energetický gigant Gazprom.

Energetickú krízu v Európe rieši najbližšie iba výrazné zníženie dopytu

Electricity energy
Miláno/Oslo/Londýn - Jediným realizovateľným krátkodobým riešením na energetickú krízu v Európe bude v prípade úplného odstavenia dodávok plynu z Ruska výrazné obmedzenie dopytu. Uviedol to v utorok viceprezident pre plyn a elektrickú energiu nórskeho energetického koncernu Equinor Helge Haugane.

Maďarsko investuje do 16 mld. eur na zníženie závislosti od dovozu plynu

hungarian flag
Budapešť - Maďarsko plánuje investovať do konca roku 2030 až 16 miliárd eur do zvýšenia produkcie elektrickej energie a skladovacích kapacít, a tým zredukovať závislosť od dovozu plynu. Uviedol to v utorok maďarský minister technológií a priemyslu László Palkovics.

ZSE prevezme kontrolu nad spoločnosťou Východoslovenská energetika Holding

electricity pylons 4
Bratislava – Západoslovenská energetika (ZSE) by mala prevziať kontrolu nad spoločnosťou Východoslovenská energetika Holding (VSEH), pričom transakcia si vyžiada aj prevod 51-percentného podielu VSEH v majetku štátu na ZSE. Slovensko zároveň dostane nové akcie ZSE tak, aby jeho majetkový podiel v ZSE zostal zachovaný.

Japonsko uvažuje o výstavbe reaktorov novej generácie

nuclear power 3
Tokio - Japonsko plánuje dramatický obrat vo svojej energetickej politike. Po viac než desaťročí od havárie elektrárne Fukušima sa chystá na návrat k jadrovej energii, keď uvažuje o reštarte existujúcich reaktorov, rovnako ako vybudovaní reaktorov novej generácie.

Belgicko navždy odstaví od elektrickej siete svoj prvý jadrový reaktor

nuclear power plant1
Brusel - Pre belgický jadrový reaktor Doel 3 začalo posledné odpočítavanie. Presne v noci z 23. na 24. septembra bude odpojený od elektrickej siete vôbec prvý jadrový reaktor v Belgicku, uviedli belgické médiá. Jadrový reaktor Doel 3 sa nachádza na brehu rieky Šeldy v blízkosti mesta Antverpy.

Lesy SR dodali do konca júla medziročne viac palivového dreva o 37 %

lesy sr 15
Bratislava - Lesy SR v tomto roku dodali na trh do konca júla medziročne viac palivového dreva o 37 %. Uviedol to v utorok na workshope Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR minister Samuel Vlčan (nominant OĽANO). Výroba palivového dreva pritom podľa neho od roku 2015 klesala pre nižší záujem odberateľov.

Zníženie nákladov centrálnych kotolní môže zaistiť modernizácia z eurofondov

euro bankovky zviazane
Bratislava –.Kotolniam centrálneho zásobovania teplom (CZT) pomôže znížiť náklady na výrobu tepla modernizácia spolufinancovaná eurofondmi. Koncom júla bola zverejnená výzva v rámci Modernizačného fondu na modernizáciu CZT v objeme 149,5 milióna eur.

V maďarských zásobníkoch plynu je uložená tretina ročnej spotreby

hungarian flag
Budapešť - Zásoby zemného plynu aktuálne uložené v zásobníkoch v Maďarsku pokryjú tretinu ročnej spotreby krajiny. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v Budapešti šéf rezortu technológií a priemyslu László Palkovics, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...