1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Globálny dopyt po rope by mohol vrcholiť pred koncom dekády

oil refinery
Paríž - Globálny dopyt po rope by mohol dosiahnuť vrchol pred koncom tejto dekády, keďže energetická kríza urýchlila prechod na čistejšie technológie. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). TASR správu prevzala z AFP.

Poľská vláda poskytne dodatočnú pomoc energeticky náročným podnikom

polish flag
Varšava - Poľská vláda poskytne v tomto roku ďalšiu pomoc podnikom, ktoré najviac pociťujú dôsledky pretrvávajúcej energetickej krízy. Na základe dohody medzi vládou a odborovým zväzom Solidarita ministerstvo pre rozvoj pracuje na programe kompenzácií dodatočných nákladov na elektrinu a zemný plyn v tomto roku.

Dodávky ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba v júni vzrastú o 16 %

gas pipeline1
Moskva - Dodávky ruskej ropy Urals do Európskej únie (EÚ) cez južnú vetvu ropovodu Družba sa v júni zvýšia o 16 % v porovnaní s májom. Rafinérie v EÚ sa snažia zabezpečiť si viac ropy, keďže sa obávajú prerušenia tranzitu cez Ukrajinu, uviedli dva zdroje. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ceny plynu v Európe ďalej klesajú, keďže skladové zásoby rastú

gas meter
Amsterdam - Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v stredu ráno mierne klesli, pretože vysoké úrovne skladových zásob a slabší dopyt pomohli eliminovať vplyv meškania pri opätovnom spustení nórskeho terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Hammerfeste.

Globálne investície do energetiky dosiahnu v roku 2023 asi 2,8 bilióna USD

dollars
Paríž - Globálne investície do energetiky dosiahnu v roku 2023 približne 2,8 bilióna USD (2,6 bilióna eur), očakáva Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Väčšina z toho by mala smerovať do čistých technológií. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Brusel schválil dodatok k zmluve o výstavbe nových blokov v Paksi

nuclear power plant1
Budapešť - Európska komisia (EK) a Európska únia (EÚ) schválili zmenu zmlúv na výstavbu nových blokov jadrovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi, ktorá umožňuje urýchliť túto investíciu. Oznámil to minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

EDF chce svoje jadrové elektrárne lepšie pripraviť na rastúce vlny horúčav

edf energy logo
Paríž - Francúzska elektrárenská spoločnosť EDF chce svoje jadrové elektrárne lepšie pripraviť na rastúce vlny horúčav, aby zabránila obmedzeniam prevádzky v dôsledku problémov s chladením.

Rusko zvyšuje vývoz nafty do Brazílie

Oil well 3
Moskva/Brazília - Brazília sa stala hlavným dovozcom ruskej nafty v Latinskej Amerike po zavedení sankcií Západu proti Moskve pre jej inváziu na Ukrajinu. Vyplýva to z údajov o monitorovaní plavidiel spoločnosti Refinitiv Eikon.

V areáli bývalej skládky odpadov chcú vybudovať fotovoltickú elektráreň

Solar panels1
Spišská Belá - V areáli bývalej skládky odpadov v Spišskej Belej plánujú umiestniť fotovoltickú elektráreň. Mestskí poslanci tento týždeň schválili zámer na budúci prenájom pozemkov pre tento účel. Informovala o tom samospráva na webovej stránke s tým, že elektráreň tam bude prevádzkovať bratislavská spoločnosť oekostrom Service.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...