1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Vláda by mala postupne uvoľňovať ceny energií a podporiť obnovu budov

gas meterBratislava - Vláda by mala čiastočne a postupne uvoľňovať ceny energií, masívne podporovať obnovu budov a pomoc s cenami adresne poskytnúť len zraniteľným domácnostiam.

Navrhuje to platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) v súvislosti s aktuálnym rozhodovaním o cenách zemného plynu a tepla na rok 2024. Informovala o tom riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Vláda uvažuje o zastropovaní cien zemného plynu a tepla na budúci rok na úrovni roku 2023. Platforma však upozornila, že ak by sa cenové stropy uvoľnili a cena plynu by vzrástla napríklad o 30 %, štát by mohol ušetriť 320 miliónov eur. Usporené peniaze by podľa Nikodemovej mohol potom investovať do podpory úspor energie pre domácnosti v rámci programov na energetickú obnovu budov. "Pomocou tejto sumy by bolo napríklad možné pomôcť 43.000 domácnostiam, ktoré by vďaka realizovaným úsporným opatreniam 30 % nárast ceny plynu vôbec nepocítili," uviedla.

BPB zároveň vypočítali, že do verejného rozpočtu by takáto investícia priniesla takmer 120 miliónov eur v podobe úspor na cenových stropoch, vyššieho výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) či nižších sociálnych transferoch. Podporila by pritom 12.000 pracovných miest.

Platforma upozornila, že väčšina slovenských domácností žije v energeticky neefektívnych budovách, kde je veľká časť energie spotrebovaná zbytočne. Motivácia zvyšovať efektívnosť je však podľa Nikodemovej nízka. "Na Slovensku dlhodobo umelo tlačíme ceny energií na nízku úroveň. Je jasné, že nejakej forme stropovania cien sa nevyhneme ani ďalší rok. To má samozrejme následky v podobe záťaže pre štátny rozpočet, ale aj nízkej motivácie ľudí pristúpiť k úsporným opatreniam," konštatovala.

Podľa údajov BPB je plne obnovených len 20 % starších rodinných domov a 60 % bytových domov. Zemným plynom pritom vykuruje priamo takmer 900.000 domácností, väčšinou v rodinných domoch. O dotácie z programov na obnovu domov je podľa platformy záujem, preto by sa peniaze ušetrené na zastropovaní cien mali použiť na systémové a trvalé riešenie.

"Dlhodobé plošné cenové stropy prakticky dotujú nadspotrebu a pri potrebe konsolidácie verejných financií sú v takejto miere do budúcna neudržateľné. Jednorazové investície do úsporných opatrení, ako je zateplenie, výmena okien či modernizácia vykurovania zabezpečujú kontinuálne zníženie výdavkov na energie každý ďalší rok, zatiaľ čo náklady na cenové stropy predstavujú každoročný výdavok pre štátny rozpočet," doplnil analytik BPB Richard Paksi.

08.12.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...