1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Výroba elektriny z vetra rastie, v SR sme tento trend zatiaľ nezachytili

windfarm full
Bratislava - Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) by sa mala do roku 2028 vo svete zvýšiť o takmer 70 % v porovnaní s rokom 2022. Výroba elektriny z vetra by pritom mala predbehnúť výrobu z jadrových elektrární už v roku 2025.

Kapacita nových pripojených OZE vlani medziročne vzrástla štvornásobne

Solar panels1
Bratislava - Záujem o obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku vlani prudko narástol. Do siete bolo pripojených 21.307 nových obnoviteľných zdrojov s celkovým výkonom 266,9 megawattu (MW). Oproti roku 2022 ide o štvornásobný nárast inštalovanej kapacity, informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

JAVYS vlani uskutočnila 16 prepráv jadrového paliva

javys logo
Bratislava - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) uskutočnila v roku 2023 päť prepráv vyhoreného jadrového paliva a zabezpečovala 11 prepráv čerstvého jadrového paliva. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

Produkcia elektriny z fosílnych palív v Británii je najnižšia od roku 1957

british flag
Londýn - V Spojenom kráľovstve klesla v roku 2023 produkcia elektriny z fosílnych palív na najnižšiu úroveň za takmer 70 rokov, keďže viac využíva obnoviteľné zdroje. Ukázala to analýza špecializovanej webovej stránky Carbon Brief.

Podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny v Nemecku vzrástol na 55 %

german flag1
Berlín - Podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej výrobe elektriny v Nemecku dosiahol v minulom roku 55 %. Uviedla to v stredu Spolková agentúra pre siete.

USA boli vlani najväčším vývozcom LNG na svete, preskočili Katar aj Austráliu

LNG
Houston - Export skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA dosiahol v decembri rekordnú úroveň a pomohol Spojeným štátom dosiahnuť za celý rok pozíciu svetovej jednotky vo vývoze komodity. USA tak preskočili Katar aj Austráliu.

Vo vedení ZSE a VSEH sa od 1. januára udiali personálne zmeny

electricity pylons 4
Bratislava - Spoločnosti skupín Západoslovenská energetika (ZSE) a Východoslovenská energetika Holding (VSEH) nastupujú na cestu postupnej integrácie.

Export ruského LNG do Európy a Ázie v minulom roku klesol

LNG
Moskva - Export ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) dosiahol v závere roka rekordnú hodnotu, za celý minulý rok však klesol, pod čo sa veľkou mierou podpísal export do Ázie. Poukázali na to predbežné údaje britskej burzovej skupiny LSEG.

Vo Voderadoch spustili prvú výrobnú linku na batérie na Slovensku

Inobat logo 23
Voderady - Vo Voderadoch pri Trnave začala pracovať prvá slovenská výrobná linka na batériové články slovenskej spoločnosti InoBat. Momentálne prebieha jej overovanie a testovanie správneho fungovania, aby spĺňala definované kritériá na výrobu batérií. Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Marián Boček.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...