1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Nemecko plánuje investovať do výskumu jadrovej fúzie viac ako miliardu eur

nuclear logo
Berlín - Nemecko v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje viac ako 1 miliardu eur do výskumu jadrovej fúzie. Uviedla to v utorok ministerka pre vedu a výskum Bettina Stark-Watzingerová.

Holandsko môže ďalší rok obmedzene ťažiť zemný plyn pri Groningene

gas field
Brusel/Amsterdam - Holandská vláda môže pokračovať v obmedzenej ťažbe plynu v oblasti mesta Groningen ešte ďalší rok. Rozhodol o tom najvyšší holandský správny súd, informoval  informačný portál DutchNews.nl.

Tržby ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť klesli v 1. polroku o viac než štvrtinu

Rosneft logo1
Moskva - Spoločnosť Rosnefť, najväčší ropný producent v Rusku, oznámila, že za 1. polrok zaznamenala pokles tržieb o viac než štvrtinu. Dôvodom je najmä pokles cien komodity.

Gazprom sa v 2. štvrťroku prepadol do straty

Gazprom building
Moskva - Ruský plynárenský koncern Gazprom zaznamenal za 2. kvartál stratu zhruba 19 miliárd rubľov, zatiaľ čo v rovnakom období vlani vykázal zisk viac než bilión rubľov. Pod výsledky sa podpísal kolaps exportu ruského plynu do Európy.

Slovenské zásobníky plynu sú naplnené na 92 %

gas fire2
Bratislava - Stav zásob zemného plynu na Slovensku je súčasnosti vyšší ako 92 % kapacity zásobníkov. To vo výraznom predstihu prekonáva požiadavku EÚ na ich 90 % naplnenosť k 1. novembru. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský.

Solárna energia priniesla záchranu pre európsky energetický systém počas horúčav

solar panels2
Brusel - Veľký nárast výroby solárnej energie v južnej Európe bol kľúčový pri odvrátení nedostatku elektriny počas horúčav v predchádzajúcich týždňoch, keď teploty lámali rekordy a vyvolali bezprecedentný dopyt po klimatizácii.

IEA znížila odhad dopytu po rope v roku 2024 a zvýšila ho pre rok 2023

Oil Well6
Paríž - Rast globálneho dopytu po rope bude v budúcom roku pomalší, ako sa pôvodne predpokladalo. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej najnovšej mesačnej správe.

Rakúsko schválilo nové kompenzácie vysokých cien energií pre malé podniky

austrian flag
Viedeň - Rakúska vláda schválila v utorok nový program kompenzácií vysokých cien energií pre malé podniky a mikropodniky. O paušálny príspevok sa môžu okamžite uchádzať subjekty s ročným obratom od 10.000 do 400.000 eur.

Zisk amerického ropného koncernu ConocoPhillips klesol o viac než polovicu

conocophilips
Houston - Americký ropný koncern ConocoPhillips oznámil za 2. štvrťrok tohto roka pokles zisku o viac než polovicu. Dôvodom je výrazný medziročný pokles cien ropy a zemného plynu. Výsledky však napriek prudkému poklesu prekonali očakávania trhov.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...