1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Zisk ropného koncernu Shell klesol vlani o viac než polovicu

shell gas station 1
Londýn - Zisk ropného koncernu Shell klesol v minulom roku o viac než polovicu, za čím sú výrazne nižšie ceny ropy a zemného plynu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Za ten vyskočili na rekordnú úroveň.

Ukrajina chce tento rok začať s výstavbou štyroch nových jadrových reaktorov

UkraineFlag
Kyjev - Napriek vojne plánuje Ukrajina v lete alebo na jeseň tohto roka začať stavať štyri nové jadrové reaktory. Krajina chce nahradiť energetické kapacity, o ktoré prišla v dôsledku ruskej invázie, uviedol ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Talianska vláda chce v rámci privatizačného programu predať časť podielu v Eni

eni logo
Rím - Talianska vláda chce presadiť ambiciózny privatizačný program. V jeho rámci uvažuje aj o predaji podielu v pološtátnom energetickom gigante Eni. Príjmy z privatizácie by mali ísť na zníženie dlhu.

Svetový poskytovateľ služieb v ropnom priemysle SLB zvýšil kvartálny zisk

Schlumberger logo
New York - Svetový poskytovateľ služieb v ropnom a plynárenskom priemysle SLB, pôvodne známy ako Schlumberger, oznámil za 4. štvrťrok minulého roka rast zisku, keď tržby vzrástli o viac než 14 %. Výsledky zároveň prekonali očakávania trhov. 

Podiel ropy z OPEC na indickom trhu klesol vlani na historické minimum

opec logo
Naí Dillí - Podiel ropy zo štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na celkovom objeme dovozu komodity do Indie dosiahol vlani historické minimum. Dôvodom bola ruská ropa, ktorá zasa dosiahla najvyšší podiel na indickom ropnom trhu v histórii.

Náklady štátu na dotácie vysokých cien plynu poklesnú

gas fire big
Bratislava - Vláda SR na svojom rokovaní v stredu (17. 1.) vyhlásila všeobecný hospodársky záujem aj na ceny plynu, pričom na návrh Ministerstva hospodárstva (MH) SR stanovila jeho ceny pre dodávateľov na úroveň 73,14 eura za megawatthodinu.

Výroba elektriny z vetra rastie, v SR sme tento trend zatiaľ nezachytili

windfarm full
Bratislava - Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) by sa mala do roku 2028 vo svete zvýšiť o takmer 70 % v porovnaní s rokom 2022. Výroba elektriny z vetra by pritom mala predbehnúť výrobu z jadrových elektrární už v roku 2025.

Kapacita nových pripojených OZE vlani medziročne vzrástla štvornásobne

Solar panels1
Bratislava - Záujem o obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku vlani prudko narástol. Do siete bolo pripojených 21.307 nových obnoviteľných zdrojov s celkovým výkonom 266,9 megawattu (MW). Oproti roku 2022 ide o štvornásobný nárast inštalovanej kapacity, informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

JAVYS vlani uskutočnila 16 prepráv jadrového paliva

javys logo
Bratislava - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) uskutočnila v roku 2023 päť prepráv vyhoreného jadrového paliva a zabezpečovala 11 prepráv čerstvého jadrového paliva. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...