1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Zisk koncernu Schlumberger vzrástol v 3. kvartáli o takmer dve tretiny

Oil Well6
Dallas - Americký koncern Schlumberger zaznamenal za 3. štvrťrok výrazný rast tržieb aj zisku, keď spoločnosť podporil rast cien ropy a s tým súvisiaca zvýšená aktivita v ťažobnom sektore.

Spotreba plynu v EÚ v septembri klesla o 15 %, na Slovensku vzrástla o 5,5 %

gas meter
Luxemburg - Spotreba plynu v Európskej únii (EÚ) v porovnaní s priemerom za uplynulých 5 rokov klesla v septembri o 15 % a o 14 % v auguste, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Spotreba sa zvýšila len v troch štátoch Únie, z toho najviac na Slovensku.

Nemecký Uniper bude zrejme potrebovať od vlády ďalších 40 mld. eur

gas fire big
Berlín - Nemecký dovozca plynu Uniper bude zrejme potrebovať ďalšiu finančnú pomoc vo výške až 40 miliárd eur, uviedol nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na finančné a vládne zdroje.

Aliancia OPEC+ zníži ťažbu, aby stabilizovala trhy s ropou

opec logo
Moskva – Rozhodnutie aliancie OPEC+ o prudkom znížení ťažby bolo navrhnuté tak, aby stabilizovalo svetové trhy s ropou. Uviedol to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na vyhlásenie USA, že tento krok bol ústupkom Moskve. TASR správu prevzala z AFP.

Spotreba plynu v Nemecku je príliš vysoká, varuje regulačný úrad

gas fire 3
Düsseldorf - Spotreba plynu v Nemecku je príliš vysoká. Výzvy na jej obmedzenie vzhľadom na nedostatok dodávok počas zimy tak, ako sa zdá, neboli vypočuté. Vyhlásil to vo štvrtok šéf Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví (BNetzA) Klaus Müller.

Shell varuje pred slabšími výsledkami za 3. štvrťrok

shell gas station 1
Londýn - Britsko-holandský ropný gigant vo štvrtok upozornil, že jeho zisky v 3. štvrťroku zasiahne zníženie marží z rafinácie ropy takmer na polovicu aj klesajúce marže z výroby chemikálií a slabší obchod so zemným plynom.

Nórsko plánuje zvýšiť dane pre ropný a plynárenský priemysel

norway flag
Oslo - Nórska vláda vo štvrtok oznámila, že plánuje v roku 2023 zvýšiť dane pre ropný a plynárenský priemysel o 2 miliardy nórskych korún (190,73 milióna eur) čiastočným zrušením balíka stimulov, ktorý zaviedla počas pandémie nového koronavírusu.

Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a SR ponúkli pomoc s dopravou plynu z Azerbajdžanu

gas field
Sofia - Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko ponúkli pomoc so zvýšením dodávok plynu z Azerbajdžanu do Európy. 

Solárne panely inštalujú na všetky školy, polikliniku i mestské budovy

Solar panels1
Trnava – Mesto Trnava by malo mať do konca roka nainštalované na strechách všetkých svojich deviatich základných škôl (ZŠ) solárne panely. Počas tohto týždňa sa začala, ako informoval primátor Peter Bročka, realizácia fotovoltiky na ZŠ Spartakovská, ZŠ Gorkého a ZŠ Atómová.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...