1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Eustream odmieta navrhovanú daň z potrubia

eustream logo1
Bratislava – Prepravca plynu eustream odmieta zavedenie špeciálnej dane z potrubia, ktorou sa má zaoberať Národná rada (NR) SR. Firma argumentuje, že daň z osobitej stavby je zameraná iba na jednu konkrétnu spoločnosť, ktorá navyše zo súčasnej energetickej krízy neprofituje, ale je ňou, naopak, zasiahnutá.

Moldavsko dovezie plyn zo Slovenska

gas pipeline1
Kišiňov - Moldavsko si zabezpečilo reverzný dovoz zemného plynu zo Slovenska, po prvý raz. To znamená zmenu a reverznú prepravu komodity smerom zo západu na východ. Oznámil to podpredseda vlády Andrei Spinu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Európa by mala šetriť s plynom, aby sa vyhla jeho nedostatku v budúcom roku

gas fire big
Paríž - Európa musí začať okamžite konať, aby zabránila nedostatku zemného plynu v budúcom roku, keďže Rusko obmedzuje svoje dodávky pre vojnu na Ukrajine. Varovala vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Uniper za 9 mesiacov zaznamenal rekordnú stratu 40 mld. eur

oil refinery
Berlín - Nemecký dovozca plynu Uniper, ktorý je tesne pred zoštátnením, zaznamenal za prvých 9 mesiacov 2022 najväčšiu stratu spomedzi nemeckých firiem v histórii. Dôvodom sú výpadky dodávok ruského plynu, ktoré musí kompenzovať nákupom omnoho drahšej suroviny na spotovom trhu.

Poľsko konsoliduje svoj energetický sektor

polish flag
Varšava - Poľsko v stredu ešte viac skonsolidovalo svoj energetický sektor zlúčením ropnej spoločnosti PKN Orlen a najväčšej plynárenskej spoločnosti PGNiG, ktoré má pod kontrolou štát.

SEPS uvoľnil pre lokálne zdroje OZE kapacitu na pripojenie ďalších 136,4 MW

SEPS logo
Bratislava – Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zvýšila kapacitu na pripojenie lokálnych obnoviteľných zdrojov energie z vetra a slnka o ďalších 136,4 megawattov (MW). Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Marcel Klimek.

Svet musí investovať do ťažby ropy, aby zabránil energetickým krízam

oil barrels
Abu Zabí - Svet musí konať rýchlo a investovať do ťažby ropy, aby zabránil energetickým krízam v budúcnosti, keďže globálny dopyt po uhľovodíkoch z dlhodobého hľadiska rastie. Uviedol to v utorok generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Haísám Ghais. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Zisk BP sa v 3. štvrťroku viac ako zdvojnásobil

bp petrol station
Londýn - Britský ropný koncern BP v utorok oznámil, že jeho zisk sa v 3. štvrťroku 2022 viac ako zdvojnásobil. Dôvodom bol strmý nárast cien komodít po invázii Ruska na Ukrajinu. Plánuje tiež spätné odkupy akcií za 2,5 miliardy USD po návrhoch na zvýšenie daní v energetickom sektore.

Slovensko eviduje zníženie spotreby plynu o viac ako 24 %

gas fire 3
Bratislava - Údaje prevádzkovateľa slovenskej distribučnej siete SPP-distribúcia, zohľadňujúce reálnu spotrebu odberateľmi plynu na Slovensku, poukazujú na výrazné zníženie spotreby v porovnaní s päťročným priemerom za mesiace august a september.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...