1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Nórsky ropný priemysel plánuje v roku 2025 rekordné investície

norway flag
Oslo - Ropné spoločnosti v Nórsku plánujú v roku 2025 rekordné investície do prieskumu, nových vrtov aj do prepravy potrubím. Ukázali to predbežné údaje nórskeho štatistického úradu.

Mesto Dolný Kubín ušetrilo v roku 2023 na energiách vyše 800.000 eur

Electricity energy
Dolný Kubín  - Dolnokubínska samospráva ušetrila za minulý rok viac ako 800.000 eur na energiách. Z toho 550.000 štátnej pokladnici a ďalších 280.000 tej mestskej. Informoval o tom primátor Ján Prílepok. Podarilo sa to najmä zásluhou rozhodnutia nakupovať elektrickú energiu na burze prostredníctvom spotových cien.

Švédsky energetický koncern Vattenfall zaznamenal pokles zisku o vyše 60 %

Vattenfall logo
Štokholm - Švédsky energetický koncern Vattenfall zaznamenal za 4. štvrťrok pokles zisku o viac než 60 %. Dôvodom sú nižšie ceny energií. Šéfka spoločnosti však upozornila na pokračujúce výkyvy na trhu, keďže nových zdrojov energie nie je dostatok.

Rakúski predstavitelia kritizujú české plány na rozšírenie jadrových elektrární

nuclear
Viedeň - Rakúsko kritizuje plánované rozširovanie jadrovej energetiky v Českej republike. V súvislosti s tendrom na výstavbu až štyroch nových reaktorov v elektrárni Dukovany na južnej Morave a v lokalite Temelín v južných Čechách hovoria rakúski predstavitelia o bezpečnostných rizikách a útoku na vzájomné vzťahy.

Rusko pomohlo Rakúsku stať sa exportérom energie

gas pipeline1
Viedeň - Rakúsko vlani po prvý raz za dve desaťročia vyviezlo viac energie ako doviezlo vďaka stabilným tokom zemného plynu z Ruska a nižšej spotrebe energie v krajine.

Zisk ropného koncernu Shell klesol vlani o viac než polovicu

shell gas station 1
Londýn - Zisk ropného koncernu Shell klesol v minulom roku o viac než polovicu, za čím sú výrazne nižšie ceny ropy a zemného plynu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Za ten vyskočili na rekordnú úroveň.

Ukrajina chce tento rok začať s výstavbou štyroch nových jadrových reaktorov

UkraineFlag
Kyjev - Napriek vojne plánuje Ukrajina v lete alebo na jeseň tohto roka začať stavať štyri nové jadrové reaktory. Krajina chce nahradiť energetické kapacity, o ktoré prišla v dôsledku ruskej invázie, uviedol ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Talianska vláda chce v rámci privatizačného programu predať časť podielu v Eni

eni logo
Rím - Talianska vláda chce presadiť ambiciózny privatizačný program. V jeho rámci uvažuje aj o predaji podielu v pološtátnom energetickom gigante Eni. Príjmy z privatizácie by mali ísť na zníženie dlhu.

Svetový poskytovateľ služieb v ropnom priemysle SLB zvýšil kvartálny zisk

Schlumberger logo
New York - Svetový poskytovateľ služieb v ropnom a plynárenskom priemysle SLB, pôvodne známy ako Schlumberger, oznámil za 4. štvrťrok minulého roka rast zisku, keď tržby vzrástli o viac než 14 %. Výsledky zároveň prekonali očakávania trhov. 

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...