1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Poľský koncern PKN Orlen zaznamenal vo 4. kvartáli 4-násobný rast zisku

PKN Orlen logo
Varšava - Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen oznámila za 4. štvrťrok minulého roka štvornásobné zvýšenie čistého zisku. Veľkou mierou k tomu prispeli nedávne akvizície spoločnosti.

Mesto Žilina využije úvery z Environmentálneho fondu na modernizáciu osvetlenia

euros
Žilina - Žilinskí mestskí poslanci schválili na utorkovom (21. 2.) zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) úver z Environmentálneho fondu vo výške 3,3 milióna eur. Mesto ho podľa hovorkyne Barbory Zigovej využije na modernizáciu verejného osvetlenia, ktorá má výrazne znížiť spotrebu elektrickej energie.

Zisk talianskej ropnej firmy Eni vzrástol vlani na viac než 10-ročné maximum

ENI
Miláno - Talianska ropná spoločnosť Eni oznámila za minulý rok zvýšenie upraveného zisku na vyše 13 miliárd eur, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za viac než 10 rokov. Výsledky do veľkej miery ovplyvnilo prudké zvýšenie cien energií v dôsledku vojny na Ukrajine.

Spotreba zemného plynu v EÚ klesá

gas meter
Luxemburg - Spotreba zemného plynu v Európskej únii (EÚ) klesla v období od začiatku augusta 2022 do konca januára 2023 o 19,3 % v porovnaní s priemernou spotrebou plynu za rovnaké mesiace v predchádzajúcich rokoch od roku 2017. TASR o tom informuje na základe údajov, ktoré v utorok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Najviac stúpli ceny tepla v prípadoch, keď sa teplo vyrába z plynu

gas fire 3
Bratislava - Vysoké ceny tepla v roku 2023 sú následkom enormného nárastu cien primárnej energie, teda palív, z ktorých sa teplo vyrába. Najvýraznejšie stúpli ceny tepla v prípadoch, keď sa teplo vyrába zo zemného plynu. Výrazné, hoci o niečo miernejšie, sú nárasty aj v prípadoch výroby tepla z uhlia a biomasy.

Francúzsky koncern EDF zaznamenal v roku 2022 rekordnú stratu

edf energy logo
Paríž - Francúzsky štátom kontrolovaný energetický koncern EDF zaznamenal v minulom roku rekordnú stratu 17,9 miliardy eur. Hlavnými príčinami boli výpadky jadrových reaktorov a následky vojny na Ukrajine.

Grécko a Bulharsko podpísali energetické dohody

Hands Shaking
Atény - Grécko a Bulharsko podpísali vo štvrtok v Aténach dohody o znížení svojej závislosti od ruskej ropy a plynu prostredníctvom nového potrubia a spolupráce v oblasti skladovania. TASR správu prevzala z AFP.

Zisk Repsolu v roku 2022 prudko vzrástol, podporili ho vysoké ceny ropy

repsol building
Madrid - Španielsky energetický gigant Repsol vo štvrtok oznámil strmý nárast zisku za rok 2022 vďaka vyšším cenám ropy. To mu umožnilo zvýšiť investície najmä do ekologickejších zdrojov energie.

Slovensko vyťaží 65 miliónov m3 plynu, možnosti sú niekoľkonásobné

gas fire big
Bratislava – Slovensko by mohlo v najbližších rokoch zvýšiť ťažbu zemného plynu zo súčasných približne 65 miliónov metrov kubických (m3) niekoľkonásobne.

PREDPLAŤTE SI

220x660 SK 2023

Nenechajte si ujsť...