1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Slovensko je vo výstavbe zelených budov na chvoste EÚ

house construction1Bratislava - Na Slovensku je rozvoj projektov zelených budov v porovnaní s okolitými krajinami ešte v plienkach. Len v ČR sa ich v súčasnosti stavia približne päťkrát viac a aj ostatné krajiny sú v tejto oblasti pred Slovenskom v značnom predstihu. TASR o tom informovala spoločnosť Knauf Insulation.

Na slovenský trh prišiel z Európy trend zelených budov trochu oneskorene oproti susedným krajinám. V tomto roku sú v SR certifikované dve zelené verejné budovy, dve ešte na certifikát čakajú. V Českej republike ich certifikát vlastní už dnes 22 a odborníci odhadujú, že do konca roka 2013 sa ich počet zdvojnásobí. Poľsko má v tomto sektore 32 budov. V západnej Európe je výstavba zelených budov nezvratným trendom a v mnohých krajinách už aj štandardom. Záujemcovia o prenájom administratívnych priestorov sa už nepýtajú, či je budova zelená, ale akú úroveň certifikátu dosahuje. Aj v sektore obytných budov sa začínajú presadzovať princípy udržateľnej výstavby.

Slovenskí developéri i nájomcovia budov sa k tomuto trendu dosiaľ stavali s nedôverou. Spôsobuje to pravdepodobne slabá informovanosť o prínose zelených budov a málo skúseností s ich výstavbou a užívaním. Vyššie investičné náklady v porovnaní s bežnými projektmi mnohých odradili, no dnes sa tento rozdiel na strane nákladov relatívne rýchlo zmenšuje. Prvé realizácie zelených budov na Slovensku by však mohli byť pozitívnym vzorom pre budúce projekty.

"Mnoho ľudí u nás dodnes nevie, čo to zelené alebo trvalo udržateľné budovy sú, a zamieňajú si ich s nízkoenergetickými stavbami. Rozdiel medzi nimi je však veľký. Nízkoenergetická stavba šetrí energie na vykurovanie, zelená budova sa okrem úspor energií a nákladov sústreďuje na ekológiu výberom použitých materiálov, znižovaním spotrebovaného CO2 pri doprave a výstavbe, zabezpečením zelene v budove. V centre pozornosti sú v nej aj užívateľské pohodlie a zdravá vnútorná klíma," uviedol Miroslav Zliechovec z Knauf Insulation.
Medzi faktory, ktoré môže pozitívne vnímať užívateľ zelenej budovy, patria tepelný a akustický komfort, vhodné a zdravé osvetlenie, dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu, architektúra zabezpečujúca blízky kontakt s exteriérom či so zeleňou a pri verejných budovách tiež jednoduchá dopravná dostupnosť. Budovy podľa Zliechovca majú najväčší vplyv na kvalitu života človeka. "Bývame v nich a pracujeme, prežívame v nich 90 % svojho času. Ovplyvňujú naše životné prostredie i ekonomickú stránku života, preto je dôležité, aby sme sa v nich cítili dobre a aby mali na nás priaznivý zdravotný účinok,“ zdôraznil Zliechovec.

16.11.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...