1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Tata Steel potvrdila, že zruší v Británii 2800 pracovných miest

steel factory3Londýn - Britská oceliareň Tata Steel, dcérska spoločnosť indického konglomerátu Tata, oznámila, že zruší 2800 pracovných miest vo svojom závode vo Walese. Toto odvetvie priemyslu prechádza totiž na ekologickejšiu výrobu ocele.

Spoločnosť potvrdila, že tento rok postupne zatvorí dve vysoké pece na uhlie v oceliarni Port Talbot, ktoré boli veľkým zdrojom emisií. Namiesto toho prejde na výrobu ocele ekologickejším spôsobom pomocou elektrických oblúkových pecí, ktoré potrebujú menej pracovníkov. To bude mať za následok stratu viac ako jednej tretiny pracovných miest. V nasledujúcich 18 mesiacoch dôjde k zrušeniu 2500 pozícií a celkovo sa postupne zruší 2800 miest, uvádza sa vo vyhlásení.

Hovorca Tata Steel pre agentúru AFP povedal, že "prevažná väčšina" zrušených pracovných miest bude v Port Talbot. Tata Steel zamestnáva v Británii približne 8000 ľudí.

"Kurz, ktorý navrhujeme, je náročný, ale veríme, že je správny," uviedol generálny riaditeľ Tata Steel Thachat Viswanath Narendran v piatok vo vyhlásení.

"Náš ambiciózny plán zahŕňa najväčšie kapitálové výdavky na výrobu ocele v Spojenom kráľovstve za viac ako desať rokov, čo zaručuje dlhodobú výrobu vysokokvalitnej ocele v Spojenom kráľovstve a transformáciu závodu v Port Talbot na jedno z popredných európskych centier pre ekologickú výrobu ocele," dodal.

Koncom minulého roka vláda v Londýne poskytla 500 miliónov libier (582,93 milióna eur) na financovanie výroby tzv. zelenej ocele v najväčších oceliarňach v krajine.

Port Talbot je najväčším producentom emisií uhlíka v Spojenom kráľovstve. Vláda tvrdí, že výmena vysokých pecí v závode zníži emisie uhlíka v krajine približne o 1,5 %.

Konglomerát so sídlom v Bombaji hrozil zatvorením závodu, pokiaľ nedostane štátnu pomoc na dekarbonizáciu výroby a zníženie emisií.

Odbory však kritizovali kroky Tata Steel po tom, ako spoločnosť odmietla alternatívne plány, ktoré jej predložili vo štvrtok (18. 1.). V najbližších týždňoch sa budú radiť o tom, ako reagovať, pričom nie je vylúčená ani protestná akcia.

31.01.2024 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...