Mesto Partizánske chce zabezpečiť časť tepla z geotermálnej energie
- Podrobnosti
- Kategória: Energetika
Partizánske - Časť výroby tepla pre odberateľov chce mesto Partizánske zabezpečiť z geotermálnej energie. Možnosti výroby tepla z tohto zdroja bude hľadať prostredníctvom projektu, ktorý pripravuje so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ).
Spoluúčasť na projekte pod názvom Hydrogeotermálne zhodnotenie zdrojov geotermálnej energie pre nízkoteplotnú podporu obnoviteľného a udržateľného zásobovania teplom mesta Partizánske odobrili mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok (22. 4.).
Projektový zámer zahŕňa vytvorenie ideového návrhu technológie na efektívne využitie tepelného potenciálu geotermálneho vrtu. Zaoberá sa aj sezónnym priebehom potreby tepla z geotermálneho zdroja a jeho maximálnou sezónnou výťažnosťou z hľadiska tepelného potenciálu. V rámci návrhu technológie rieši i spôsob pripojenia na existujúci systém centrálneho zásobovania teplom.
"Mesto Partizánske sa snaží byť veľmi proaktívne a snaží sa byť prvou samosprávou na Slovensku, ktorá získa zdroje na prípravu nízkotepelného bezuhlíkového tepelného hospodárstva," uviedol primátor Jozef Božik.
Tým, že centrálne zdroje tepla sú podľa neho v rukách mesta a do budúcna je tlak na čo najmenšie využívanie fosílnych palív, ide samospráva do projektu v spolupráci so ŠGÚDŠ, v rámci ktorého budú riešiť existujúce geotermálne vrty na území mesta. "Zároveň chceme zistiť, či výťažnosť a teplota vrtov, ktoré musia ísť ešte do väčšej hĺbky, budú postačovať na to, aby geotermálna energia bola zdrojom pre teplo," priblížil.
Radnica má záujem potenciálne využiť i ďalšie obnoviteľné zdroje energie, ako sú fotovoltika či tepelné čerpadlá, ktoré by chcela postupne napájať. "Záujmom mesta, ktorý podporuje aj štát a Európska únia, je, aby sme spojili dva vykurované okruhy, ktoré máme na Šípku a Luhoch a v Centre - Baťovanoch. Na Šípku je vykurovanie postavené na biomase a drevnej štiepke, na Luhoch a v Centre - Baťovanoch predovšetkým na plyne," ozrejmil Božik s tým, že mesto chce tieto dva systémy prepojiť tak, aby vedelo využívať to, čo je pre občanov výhodnejšie, energeticky menej náročné.
"Chceme tak urobiť tepelné hospodárstvo, ktoré už dnes beží štandardne v krajinách západnej Európy a niektoré prvky využívajú v Českej republike," skonštatoval primátor. Práve modely z Českej republiky chcú využiť v Partizánskom.
Projektový zámer bude súčasťou žiadosti o nenávratný finančný príspevok, v ktorej bude žiadateľom ŠGÚDŠ a mesto Partizánske partnerom. Výzva, ku ktorej bude možné podať túto žiadosť, by mala vyjsť v apríli 2024. Rozpočet odhadli partneri na 700.000 eur.
06.05.2024 TASR
Nenechajte si ujsť...
- 1
- 2
- 3
České dráhy prepravili za 1. polrok o 2,5 milióna…
Category: Doprava
Praha - České dráhy (ČD) prepravili za prvých šesť mesiacov tohto roka 82 miliónov cestujúcich, čo je približne…
Slovenské elektrárne a Strojnícka fakulta STU podp…
Category: Energetika
Bratislava - Zvýšenie záujmu mladých ľudí o štúdium technických smerov, kvality výučby, jej adresnosti i lepšie…
Nemeckí strojári očakávajú tento rok výrazný pokle…
Category: Strojárstvo
Berlín - Nemecký strojársky priemysel zaznamená tento rok podstatne výraznejší pokles produkcie, než sa očakáva…
Taliansko sa pomaly posúva k opätovnému využívaniu…
Category: Energetika
Cernobbio - Taliansko plánuje najneskôr na začiatku budúceho roka vypracovať pravidlá, ktoré by umožnili využit…
PowerCo, dcéra Volkswagenu na výrobu batérií, post…
Category: Automobilový priemysel
Salzgitter - PowerCo, dcérska spoločnosť automobilového koncernu Volkswagen (VW) na výrobu batérií, postaví zat…
Pripojte sa: