1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

ZLH Plus, a.s.

ZLH Plus 23Zotrvávame v nastavenom tempe výroby

Výroba a spracovanie kovov patrí k najdôležitejším segmentom hospodárstva Slovenskej republiky – z hľadiska zamestnanosti a produkcie sa radí medzi najvýznamnejšie odvetvia priemyselnej výroby.

Práve tento sektor si však prechádza extrémne náročným obdobím, a na dôvažok je vláda v otázke pomoci pre energeticky náročný priemysel zdržanlivá. Hlavnými témami 11. rokovania Sektorovej rady pre hutníctvo, zlievarenstvo, kováčstvo, ktoré sa konalo začiatkom októbra 2022, preto bola transformácia na zelenú výrobu a jej možné sociálne dôsledky, stav prípravy a realizácie zmien v obsahu štátnych vzdelávacích programov, ale najmä aktuálna situácia v odvetví. Hutnícke podniky už reagujú odstávkou pecí, obmedzovaním výroby, a v nejednom prípade aj prepúšťaním zamestnancov. Ing. Roman Červeň, riaditeľ odboru Personalistiky a ekonomiky akciovej spoločnosti ZLH Plus, na stretnutí rady informoval, že zlievarne v susednej Českej republike už cítia príchod recesie. Niektoré české spoločnosti prechádzajú na výrobu cez víkend z dôvodu lacnejšej ceny energií, a majú voľno v pondelok a utorok, kedy je cena energie najdrahšia.

V rozhovore pre Priemysel Dnes sumarizuje situáciu, akou si prechádza slovenský podnik a významný zamestnávateľ v pohronskom regióne. „Sme mimoriadne energeticky náročná spoločnosť, máme vysokú spotrebu elektrickej energie aj plynu, ktoré používame pre chod technológií. Sektor hutníctva, zlievarenstva a kováčstva má aj ďalšie špecifikum. Vyznačuje sa vysokou mierou vnútrosektorovej spotreby, nakoľko najmä v metalurgii sú výstupné produkty často využívané ako vstupy v ďalších výrobných prevádzkach. Priamo v sektore sa spotrebuje až jedna tretina produkcie,“ vysvetľuje na úvod. „Našou prioritou preto bude ďalej dbať na kvalitu a udržiavať produkciu na nastavenej úrovni. Zotrvanie v tempe výroby nám umožní vytvoriť dostatočný priestor na rozloženie fixných nákladov, a zároveň zostať v kladných číslach, čím zabezpečíme chod spoločnosti aj do budúcna.“

Železiarska tradícia v regióne

Dejiny zlievarenstva v Hronci siahajú do obdobia konca 18. storočia, kedy bola na mieste terajšieho závodu postavená vysoká pec a hámor. Po spustení výroby ocele sa obec stala skutočným centrom železiarskeho priemyslu. Jeho rozvoj sa spája s menom vynálezcu Jána Schwarzköniga. Rodák z Hronca je tvorcom tzv. hrončiarskej metódy skujňovania železa, ktorá zvýšila kvalitu výrobkov aj produktivitu práce a neskôr sa využívala po celom Uhorsku. V roku 1804 bola podľa jeho projektu postavená druhá vysoká pec a o niekoľko rokov neskôr sa tunajšia zlievareň stala najväčšou v Uhorsku. Po prvej rozsiahlej rekonštrukcii začal závod v roku 1952 s výrobou oceľových odliatkov, po druhej rekonštrukcii v 80. rokoch bola zahájená výroba tvárnej liatiny.

Od roku 2008 zlievarne fungujú pod názvom ZLH Plus a do ich hlavného výrobného programu spadajú produkty zo sivej, tvárnej liatiny a oceľoliatiny, ktoré sú vyrábané hlavne pre železničný priemysel. Ďalej podnik spolupracuje s výrobcami z automobilového priemyslu a špecializuje sa tiež na poľnohospodárske stroje a prevodovky. Spolu s ďalšími výrobnými spoločnosťami, ktoré sú aktívne v rôznych oblastiach, najmä v strojárstve, hutníctve, odpadovom hospodárstve a doprave, figuruje v skupine Optifin Invest.

Problém vzdelávania je kľúčový

Spoločnosť ZLH Plus pôsobí v sektore, ktorý významne vplýva na zamestnanosť v domovskom regióne. Zároveň sa podieľa na uplatňovaní výsledkov výskumu a vývoja v praxi, čím významne prispieva k regionálnemu rozvoju vrátane školstva. V tejto súvislosti však dochádza k paradoxu, na ktorý upozorňuje aj personálny riaditeľ Roman Červeň. Pokračujúci trend ekonomického vývoja na Slovensku môže postupne spôsobiť útlm priemyselných odvetví, ktoré sa významne podieľajú na tvorbe HDP, a z tohto dôvodu rastie potreba podpory sektoru hutníctva a osobitne systematickej prípravy pracovnej sily. „Žiaľ, na Slovensku odvetvie zlievarenstva v podobe samostatného vzdelávacieho odboru nemá na stredných školách v súčasnosti zastúpenie. Túto časť v sebe čiastočne zahŕňa odbor hutník operátor, ktorý pre tunajší závod zabezpečuje súkromná stredná škola v Podbrezovej.“

Spoločnosť ZLH Plus pokračuje v rozvíjaní kontaktov so Strednou odbornou školou techniky a služieb v Brezne a umožňuje študentom prax s možnosťou uplatnenia sa vo vyštudovanom odbore. „Čo sa týka vysokoškolského vzdelania, špecializovanú prípravu v hutníckej oblasti poskytuje Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, s ktorou dlhodobo spolupracujeme. Vo všeobecnosti platí, že náš odbor nie je pre mladých ľudí dostatočne atraktívny, okrem iného aj z dôvodu lokalizácie firiem v regiónoch stredného a východného Slovenska. Získavanie absolventov stredných a vysokých škôl do radov našich zamestnancov je preto veľmi náročné. Dlhodobo sa stretávame s nedostatkom odborníkov aj v mnohých ďalších profesiách ako napríklad elektrikár, sústružník či prevádzkový zámočník. Považujeme to za výsledok školského systému, ktorý sa uberá iným smerom než potrebuje slovenský priemysel.“

Zamestnancov hľadajú neustále

Zlievarne ZLH Plus prešli počas svojej existencie rôznymi obdobiami, a toto patrí k tým zložitejším. Vzhľadom na personálne obsadenie je situácia vo firme stabilizovaná a podnik v tomto smere neprechádza zásadnými zmenami. „Počas pandemického obdobia sme vytvorili personálne rezervy, prijali sme cca 8 % zamestnancov do nadstavu s cieľom vykryť prípadné výkyvy z dôvodu práceneschopnosti. Nových pracovníkov sme plynule zaučili, dokonca sa nám podarilo zvýšiť produkciu. Momentálne hľadáme možnosti ako zabezpečiť multifunkčnosť pracovníkov, aby mohli rotovať naprieč jednotlivými pracoviskami podľa aktuálnych potrieb.“ Hronecký podnik zaznamenáva zvýšenú fluktuáciu zamestnancov vyvolanú rastúcou infláciou. Ľudia vyhľadávajú nové pracovné príležitosti s víziou zlepšenia svojej finančnej situácie. „Pracovníkov máme celkovo dostatok, hoci nie všetci majú potrebnú kvalifikáciu. Po zaučení sú však spôsobilí zastávať jednoduchšie robotnícke pozície. Problémy pociťujeme najmä pri obsadzovaní pracovných funkcií, ktoré vyžadujú vyššie vzdelanie.“

Stavy zamestnancov firma dopĺňa priebežne. „Postupujeme podľa zaužívaného plánu. Iniciatívu preberajú majstri, vedúci spolu so zamestnancami, ktorí o voľnej pracovnej pozícii informujú svojich rodinných príslušníkov alebo známych v okolí. Záujemcov následne pozývame na prijímací pohovor. Ďalšie možnosti využívame prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne, s ktorým máme dlhodobé pozitívne skúsenosti. Pri obsadzovaní kvalifikačne náročnejších pozícií tiež využívame služby personálnych agentúr. Výberový proces sa začína posúdením životopisov všetkých prihlásených kandidátov, pričom okrem profesijných zručností kladieme dôraz aj na osobnostné charakteristiky, potenciál a motiváciu uchádzača. Vhodných kandidátov pozveme na prijímací pohovor, ktorý môže pozostávať z viacerých kôl, v závislosti od obsadzovanej pracovnej pozície, a do dvoch týždňov od výberového konania sú všetci oboznámení s výsledkom,“ uzatvára personálny riaditeľ.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...