1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Brock Metals, s.r.o.

Brock Metals 20Zinok ako hlavný výrobný artikel

Vo vstupnom areáli významného oceliarskeho giganta, košickej spoločnosti U. S. Steel, sídli podnik Brock Metals, s.r.o. Jeho výrobné portfólio tvoria dva nosné produkty – zinkové zliatiny pre tlakové odlievanie a zinkové zliatiny na žiarové pozinkovanie. Korene jeho materskej spoločnosti siahajú až do roku 1930. V tom čase vznikol vo Veľkej Británii podnik MAZAC (názov tvoria iniciály Morris Ashby Zinc Alloy Castings), ktorý získal licenciu na výrobu zinkových zliatin. Práve táto komodita sprevádzala spoločnosť celé desaťročia a vďaka nej sa aj postupne rozrastala.

V roku 2003 padlo rozhodnutie expandovať a rozšíriť svoje pôsobenie aj na Slovensko. „V náš prospech hrala veľmi dobrá lokalita, keďže práve zo Slovenska to bolo blízko na poľský, český, maďarský a ukrajinský trh. Išlo však aj o strategický zámer, keďže práve v bývalom areáli Východoslovenských železiarní (súčasný U. S. Steel) používali zinkové zliatiny,“ vysvetlil dôvody vybudovania závodu Brock Metals takpovediac na zelenej lúke jeho obchodný riaditeľ Ing. Adrián Stolár.

V roku 2003 sa vyrábalo na dvoch výrobných linkách a jednalo sa o štandardné zliatiny MAZAC. V roku 2007 bola zakúpená linka na výrobu špeciálnych zliatin CGG, vďaka čomu sa výroba doplnila o produkciu ingotov (jumbo blokov). Tržby sa vtedy pohybovali okolo sumy 40 miliónov eur. O dva roky neskôr však prišla hospodárska kríza, ktorá priniesla pokles tržieb až o 50 % a nutnosť odpredaja spoločnosti. „V roku 2009 sa novým majiteľom Brock Metals stala finančná skupina MFC Bancorp Ltd. z USA a Kanady. Závod riadila na diaľku a o samotný biznis sa veľmi nezaujímala. Aj preto sa rozhodla predať podnik vlani v lete spoločnosti Heneken, ktorá pôsobí od roku 2007 v sektore neželezných kovov,“ vysvetlil Adrián Stolár, ktorý ako obchodný riaditeľ pôsobí aj vo firme Heneken, s.r.o. Pod túto firmu aktuálne spadajú štyri dcérske spoločnosti: Hekenen Melts, Brock Metals, Heneken D.o.o. (Srbsko) a Heneken Metal A.S. (Turecko). Za minulý rok spolu vygenerovali tržby vo výške 120 miliónov eur.

Tekutý kov pre košické oceliarne

Ako sme už spomínali v úvode, spoločnosť Brock Metals sa orientuje na dva druhy produktov – zinkové zliatiny pre tlakové odlievanie vyrábané v súlade s európskymi štandardmi a zinkové zliatiny na žiarové pozinkovanie v súlade s kvalitatívnymi požiadavkami a špecifikáciami od zákazníkov. Brock Metals vyrába svoje produkty z primárneho SHG zinku s obsahom zinku 99,995 %. Celá produkcia pritom podlieha stopercentnej výstupnej kontrole kvality vo vlastnom spektrografickom laboratóriu. To znamená, že klientom dodáva zinkové zliatiny spolu s certifikátmi o analýze v súlade s platnými normami. „Jedná sa o pomerne náročný proces, ale keďže spoločnosť Brock Metals má v oblasti kontroly kvality 17-ročné skúsenosti, zvládame ho veľmi dobre. Celá kontrola sa začína ešte pred prijímaním a použitím vstupných surovín, ďalej v procese tavenia, pri liatí z tekutého stavu do foriem, aj pri samotnom výstupe. Materiál testujeme priebežne každý deň a dokonca o ňom uchovávame záznamy dva roky, vieme si teda presne vyhľadať dané informácie ku kvalite výrobku,“ ozrejmuje obchodný riaditeľ spoločnosti Brock Metals, ktorej objem výroby sa za rok 2019 pohyboval na úrovni zhruba 20-tisíc ton. Vlani vygenerovala spoločnosť tržby vo výške 40 miliónov eur a zisk predstavoval približne pol milióna eur pred zdanením.
 
Čo sa týka najväčších odberateľov, k tým patria košické oceliarne. Až 30 % celkovej produkcie Brock Metals smeruje do závodu U. S. Steel, ktorý od nich odkupuje tekutý kov prepravovaný v špeciálnych nádobách. Jedná sa o zinkovú zliatinu CGG, ktorú oceliari využívajú na pozinkovanie svojich výrobkov, akými sú napríklad tyče, drôty, prípadne oceľové polovýrobky využívané v stavebníctve. Zvyšnú časť produkcie predstavujú zinkové zliatiny dodávané formou ingotov najmä pre výrobcov automobilových dielov. Tie putujú najčastejšie do okolitých štátov akými sú Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Maďarsko, Ukrajina, ale aj Nemecko či Bosna a Hercegovina. Svoje uplatnenie nájdu ingoty aj v nábytkárskom segmente a v zámočníctve. A aké sú výrobné plány spoločnosti Brock Metals na tento rok? „Pôvodne sme mali v pláne vyrobiť tento rok 25-tisíc ton zinkových zliatin, ale situáciu nám skomplikoval nielen stagnujúci automotive a oceliarsky segment, ale aj šíriaca sa pandémia. Radi by sme teda zostali pri objeme výroby 20-tisíc ton. Čo sa týka tržieb, tu nevieme situáciu predvídať, nakoľko cenu zinku ovplyvňuje londýnska burza kovo = LME“, ozrejmil Adrián Stolár s tým, že sú pripravení aj na záložný plán. Keďže v podniku Brock Metals vyrábajú na plynových peciach s teplotou topenia kovu 420 °C, vedia ich v prípade potreby kedykoľvek vypnúť. „Momentálne vyrábame od pondelka do piatka. Ak si to bude situácia vyžadovať, vieme vyrábať od pondelka do štvrtka, prípadne len do stredy,“ dodal.

Dôraz na ekológiu

Väčšina priemyselných procesov má potenciálny vplyv na životné prostredie a veľmi dobre si to uvedomujú aj v košickom závode Brock Metals. V tomto smere podliehajú ich výrobné procesy prísnym predpisom a riadiť sa musia nielen slovenskou legislatívou, ale aj normami určenými Európskou úniou. A hoci je spoločnosť kategorizovaná ako veľký znečisťovateľ ovzdušia v dôsledku spaľovania zemného plynu v procese tavenia kovov, má všetky potrebné povolenia na prevádzku takéhoto zdroja a plní všetky požiadavky s tým súvisiace. Dôkazom toho je aj certifikovaný systém riadenia životného prostredia podľa normy ISO 14001:2015, ktorý znamená zodpovedné a ohľaduplné správanie sa spoločnosti voči životnému prostrediu.

Plány na najbližšie obdobie

Obchodný riaditeľ nechcel špekulovať, čo sa bude najbližšie týždne diať. Ako povedal pre časopis Priemysel Dnes, prispôsobia sa danej situácii. Isté sú aspoň investície do obnovy súčasnej techniky. „Potrebujeme určite revitalizovať naše aktuálne technické vybavenie. Uvidíme, ako to bude ďalej ohľadom koronavírusu a stagnácie automobilového trhu. Mali sme totiž v pláne aj inštaláciu novej výrobnej linky na recykláciu čistých zinkových šrotov. Jednalo by sa o systém na spracovanie postprodukčnej suroviny, resp. odliatkov, ktoré nie sú kontaminované a dali by sa ďalej recyklovať,“ vysvetlil obchodný riaditeľ firmy Brock Metals, ktorá by chcela do obnovy svojho technického zázemia investovať zhruba 500-tisíc eur. S financiami však teraz musia narábať opatrne, keďže sa im každý deň posúvajú objednávky o 30, 60 a pri niektorých klientoch dokonca aj o 90 dní. „A čo je ešte horšie, dodávky sa nám hromadia na sklade a prichádzame tak o voľné priestory. V tejto chvíli nevieme, či nakoniec nebudeme nútení prevádzku dočasne zatvoriť,“ úprimne priznal Adrián Stolár.

K tomuto kroku našťastie nateraz pristúpiť nemusia. Navyše v závode pracuje „len“ 30 ľudí, takže sa žiadne hromadné prepúšťanie nechystá. Väčšina zo zamestnancov zastáva robotnícke profesie, zvyšok tvorí manažment firmy. Obchodný riaditeľ si hlavne želá udržať výrobu na súčasnej úrovni a samozrejme neprísť o svojich zákazníkov. Druhým veľkým želaním je prekonať downsizing súvisiaci s koronavírusom. „Chcem, aby bola naša spoločnosť stabilná, aby sme sa aj v ďalších rokoch rozvíjali, a boli tak naďalej konkurencieschopnými. Zároveň by som chcel zrealizovať spomínané investičné plány do technologického zázemia,“ hovorí obchodný riaditeľ firmy Brock Metals, ktorá bude sledovať aktuálne trendy vo výrobe zinkových zliatin a takisto sa bude snažiť udržať si doterajší stupeň kvality pri svojich výrobných procesoch.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...