1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Výstavba D1 s tunelom Višňové pokračuje, ukladajú sa nosníky na mostoch

zeriavBratislava – Výstavba na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala pokračuje. Špecialisti na mostné konštrukcie aktuálne ukladajú nosníky. Spolu s ťažkou mechanikou tak pracujú na výstavbe mostných objektov. Správnosť uloženia nosníkov kontrolujú geodeti. Montáž nosníkov na mostoch prebieha vo výške najviac 40 metrov.

Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková. Mostné polia majú dĺžku 40 metrov. Jeden nosník váži 72 ton pričom celkovo ich je už na stavbe 54 kusov a vo výrobni ďalších 51. Jeden nosník je zložený z troch častí vyrobených ako železobetónové prefabrikáty s dĺžkou zhruba 13 metrov. NDS ďalej priblížila, že po dovezení na stavbu ich mostári uložia čelami k sebe a spoja ich predpínacími lanami do výsledného tvaru.

Následne ich dvíhajú dvomi žeriavmi s nosnosťou 400 a 500 ton, pričom rýchlosť zdvihu je približne 10 metrov za minútu. Cestné a mostné objekty na tejto stavbe tvorí osem mostov, desať oporných múrov, dve protihlukové steny a jedna mimoúrovňová križovatka. Trasu dopĺňa dvojrúrový, 7,5 kilometrov dlhý tunel Višňové. Celkovo stavbu tvorí 118 objektov. Dĺžka celej stavby je viac než 13,5 kilometra. Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala spolu s úsekom D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý bol odovzdaný na začiatku roka 2021, ponúknu mestu Žilina plnohodnotný diaľničný obchvat. V súčinnosti s úsekom diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno sa zabezpečí odklon celej tranzitnej nákladnej dopravy mimo Žiliny v každom smere, čo by malo prispieť k zníženiu environmentálnej záťaže v tomto meste. Motoristom má tento obchvat usporiť orientačne 15 – 23 minút jazdy.

17.06.2022 TASR

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

Nenechajte si ujsť...