1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Na stavbe tunela Višňové dokončili horné klenby sekundárneho ostenia

NDS logoVišňové - Na stavbe diaľničného tunela Višňové dokončili zostávajúce horné klenby sekundárneho ostenia. Na finálny náter ostenia tunela je pripravených 800 z celkového počtu 1260 blokov v oboch tunelových rúrach. TASR o tom informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.

Podľa projektového manažéra Skanska Róberta Zwillinga použili na práce súvisiace s primárnym ostením 30.000 kubických metrov (m3) striekaného betónu. "V tuneli sa ukončili všetky zostávajúce horné klenby sekundárneho ostenia v počte 478 blokov. Na ich vyhotovenie sa použilo 87.000 m3 betónu. Na zaizolovanie tunela sa spotrebovalo 142.000 metrov štvorcových (m2) hydroizolačného súvrstvia. Z dna tunela sa vyťažilo 64.000 m3 rúbaniny a spätne sa zabudovalo 30.000 m3 podkladného a výplňového betónu pláne vozovky," uviedol.

Oblastný manažér Skanska Vladimír Kotrík dodal, že v tuneli dokončujú štrbinové žľaby, podkladné vrstvy pod vozovku, pracuje sa na drenážnom odvodnení tunela aj na sanácii ostenia v odvodňovacej štôlni. "Na oboch portáloch tunela robíme definitívne obkladové konštrukcie, dokončili sme prevádzkovo-technologické objekty, káblové prepojenia tunela a vonkajšej časti portálov a diaľnice," doplnil.

Na úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové sa podľa hovorkyne NDS stavia celkovo osem mostov, pričom unikátom je použitie rôznych stavebných technológií na každom z nich. "Výstavba mostov pokračuje podľa harmonogramu. Položili sme všetky prefabrikované nosníky na mostných objektoch, najdlhšie mosty 203 a 202 už majú prejazdnú jednu stranu. Nosné konštrukcie pravého mosta SO 202 a ľavých mostov 203 a 204 ukončíme do dvoch mesiacov. Na ostatných mostoch dokončujeme práce na mostnom zvršku aj úpravy pod mostami," zosumarizoval vedúci výrobného strediska mostov Viliam Kučera.

Tunel Višňové bude mať celkovú dĺžku 7,5 kilometra a pôjde o najdlhší tunel na Slovensku. Celý diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka - Dubná skala vrátane tunela bude mať 13,5 kilometra. Úsek je súčasťou plánovaného komplexného prepojenia Bratislavy a Košíc.

10.07.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...