1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Na hluk v obydlí treba myslieť už pri stavbe, rozhodujúca je izolácia

house construction1Bratislava - Nadmernému hluku v obydlí sa dá podľa odborníkov zabrániť nábytkom, zeleňou či správne riešenou izoláciou. Na hlučnosť ale treba myslieť už počas navrhovania stavby a jej realizácie. Je vhodné používať trojvrstvový systém, ktorý sa v akustike nazýva hmota-pružina-hmota.

Upozornila na to profesorka stavebnej, priestorovej a urbanistickej akustiky Monika Rychtáriková zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Hluku z vonkajšieho prostredia bráni pohltivý materiál na konštrukcii domu. Zvuk sa od tvrdých povrchov, ako sú betón, tehla či omietka odráža, mäkké pórovité materiály ho naopak do seba absorbujú a nešíria ho ďalej. V interiéri je vhodným zvukovým izolantom aj huňatý koberec, korok alebo pružný materiál pod parketami či podlahou.

"Určite je dobré, ak má výrobca izolácie spravené merania pohltivosti zvuku v certifikovanom laboratóriu. Ak ich má, potom vie určite odpovedať aj na otázku, za akých podmienok, teda na akom povrchu, v akej konštrukcii sa meralo, keďže izolácia je vždy súčasťou systému a kombinácia povrchov ovplyvňuje výsledok," uviedol manažér HBS pre Čechy a Slovensko Lukáš Kmenta. Použitím štandardnej fasádnej izolácie s hrúbkou 14 centimetrov v kombinácii so striekanou penou pohltia obvodové rúry podľa meraní o 34 % viac hluku z exteriéru, ako nariaďuje norma.

Pri oknách je dôležité tesnenie a zasklenie, nie materiál rámu. "Ak máte dvojité alebo trojité sklo, jednotlivé tabule by mali byť rôznych hrúbok. Vtedy nevznikajú také výrazné rezonančné efekty," odporučila Rychtáriková s tým, že je dobré zvukovú priepustnosť okna preveriť ešte pred kúpou.

Zvuk z exteriéru umožňuje zmierniť aj správna izolácia strechy. Zelená strecha s rastlinami či zeleň okolo domu pomáhajú tlmiť zvuk ešte viac.

13.07.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...