1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

VÚTCH–CHEMITEX investoval do modernizácie skúšobne pol milióna eur

Žilina – Výskumný ústav textilnej chémie (VÚTCH) – CHEMITEX, spol. s r. o. v Žiline investoval za ostatné tri roky do modernizácie skúšobne, ktorá v súčasnosti spĺňa slovenské i európske kritériá, zhruba pol milióna eur.

VÚTCH – CHEMITEX má podľa riaditeľa a konateľa Jozefa Šestáka textilné laboratórium, laboratóriá analytiky a životného prostredia, koloristiky, hodnotenia antimikrobiálnej aktivity a horľavosti. „Všetky sú akreditované. Modernizovali sme ich prostredníctvom výskumných projektov alebo eurofondov. Kúpili sme nové prístroje, ako je napríklad špičkový plynový chromatograf, atómový spektrofotometer alebo ortuťový analyzátor. Kompletne sme vybavili nové laboratórium pre hodnotenie horľavosti textílií, kde testujeme ochranné odevy a podobne sme vybudovali nové laboratórium na hodnotenia špeciálnych antimikrobiálnych vlastností textilných materiálov. Vo svete je to aktuálny trend z hľadiska ochrany zdravia človeka, “ povedal Šesták.

Upozornil, že niektoré textílie obsahujú veľa ťažkých kovov, ako je chróm, nikel, olovo, kadmium i zvyšky pesticídov. „Do tela vnikajú cez pokožku a zákerné sú najmä v tom, že ich negatívne účinky sa môžu prejaviť až o niekoľko rokov. Chemikálie a farbivá dodávajú oblečeniu síce atraktívnejší vzhľad, ale ak odevy obsahujú nebezpečné prípadne škodlivé chemické látky (napríklad formaldehyd, ťažké kovy či azofarbivá), môžu spôsobiť kožné alergie. Pri dlhodobom pôsobení môžu byť podnetom pre vznik ťažších ochorení,“ uviedol Šesták.
Európska legislatíva to podľa jeho vyjadrenia sčasti rieši cez zákon o chemických látkach, kde sa sleduje obsah takzvaných karcinogénnych látok. „V tomto roku nás Slovenská obchodná inšpekcia požiadala, aby sme preverili detský textil, či neobsahuje azofarbivá. Bežní zákazníci tieto látky v textile nezistia. Ale ak v obchode zacítia štipľavý zápach, znamená to, že je tam prítomný voľný formaldehyd, ktorý vyvoláva alergiu v dýchacích cestách. Potom treba, aby takýto výrobok doma minimálne dva razy vyprali. Pri farebných výrobkoch treba pošúchať naslinenú vreckovku po textílii. Keď textília púšťa farbu, potom ju neodporúčame kupovať,“ zdôraznil Šesták.

Pripomenul, že Slovensko od vstupu do Európskej únie (EÚ) nemusí povinne certifikovať textil a odevy, pretože nepatria do takzvanej regulovanej sféry a nevzťahuje sa na ne žiadna európska smernica, predpisujúca povinnú certifikáciu. „Na Slovensku platí iba vyhláška ministerstva hospodárstva z roku 2005, ktorá rieši dovoz textilu a odevov z tretích krajín. Ide predovšetkým o Áziu, ale netýka sa napríklad Turecka. Vyhláška určuje kritéria hodnotenia z hľadiska obsahu potenciálne nebezpečných a škodlivých látok v textile. Slovenská obchodná inšpekcia však pre nedostatočné vlastné kapacity nekontroluje plnenie vyhlášky priamo na trhu v SR. Kontroluje len tú časť výrobkov, ktoré spadajú do regulovanej sféry EÚ. Sem patria len ochranné pracovné odevy. Ostatný textil a odevy inšpekcia nekontroluje,“ dodal Šesták.

VÚTCH – CHEMITEX v Žiline pôsobí na trhu vyše 40 rokov, špecializuje sa na výskum i vývoj v oblasti textilnej a priemyselnej chémie. Pôsobí aj ako autorizovaná osoba SKTC-119 pre certifikáciu, inšpekciu a posudzovanie zhody textilných, odevných a vybraných chemických výrobkov. Ústav je členom medzinárodného združenia ÖKO-TEX so sídlom v Zürichu, orientovaným na textilnú humánnu ekológiu. V rámci medzinárodného združenia ÖKO-TEX skúša a certifikuje výrobky výrobcov zo SR a ČR. Za osem mesiacov tohto roka má obrat 650.000 eur, čo je mierny nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

11.10.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...