1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Čistý zisk ťažobného koncernu Glencore sa vlani prepadol o vyše 40 %

Glencore logoBern - Ťažobný koncern a obchodník s komoditami Glencore oznámil za minulý rok pokles čistého zisku o vyše 40 %, prevádzkový zisk ale vzrástol na rekordnú úroveň. Spoločnosť zároveň oznámila nový program spätného odkúpenia akcií v hodnote 2 miliardy USD.

Firma so sídlom vo Švajčiarsku informovala, že čistý zisk dosiahol za minulý rok 3,41 miliardy USD (3,02 miliardy eur). Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles o 41 %. Dôvodom boli najmä odpisy spojené s ťažobnými aktivitami v Kongu a Zambii.

Na druhej strane, prevádzkový zisk (EBITDA) zaznamenal rast o 8 % na rekordných 15,77 miliardy USD. Prispela k tomu najmä ťažobná divízia, kde sa prevádzkový zisk zvýšil vlani o 15 % na približne 13,3 miliardy USD. Naopak, čo sa týka biznisu v oblasti obchodu s komoditami, prevádzkový zisk o 17 % klesol.

Tržby dosiahli 219,75 miliardy USD. V porovnaní s rokom 2017 sa zvýšili o 6,9 %.

Firma zároveň oznámila nový program spätného odkúpenia akcií za 2 miliardy USD, ktorý chce zrealizovať tento rok. Šéf Glencore Ivan Glassenberg nevylúčil, že v prípade priaznivých podmienok na trhu a pokroku v predaji vedľajších aktív sa tento objem môže zvýšiť.

01.03.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...