1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.

Vinarske zavody Topolcianky 23Hrdý reprezentant oživenej vinárskej tradície

Vinárske závody Topoľčianky patria k popredným producentom vín v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Ich podnikateľský príbeh zahŕňa poctivú prácu zanietených vinohradníkov a vinárov, ktorí preslávili Slovensko značkou Château Topoľčianky. Vinárstvo v Topoľčiankach začalo písať svoje dejiny už v 18. storočí, avšak nebývalý rozmach jeho slávy nastal po roku 1918.

Z topoľčianskeho kaštieľa sa stalo letné sídlo prezidenta Československej republiky, čo do tunajšej oblasti prilákalo špičkových enológov. „Prvé víno pod značkou Château Topoľčianky bolo vyrobené v roku 1933 a jeho výhradným distribútorom bola pražská akciová spoločnosť Vinné sklepy Hostinských. Etiketa, ktorú máme v našom portfóliu dodnes, zobrazovala nezvyčajné prepojenie topoľčianskeho zámku s tatranskými vrchmi a s krojovaným dievčaťom v popredí. Práve najstaršia vínna etiketa nás inšpirovala k obnoveniu prvorepublikovej tradície vo vínnom marketingu,“ vysvetľuje Ing. Miloš Ševčík, konateľ spoločnosti Vinárske závody Topoľčianky, spol. s r.o.

Obnovenie dávnej tradície však vyžadovalo podnikateľský talent, veľkú dávku odhodlania aj vytrvalosť pri prekonávaní rôznych prekážok. Keď tunajší kaštieľ prestal byť oddychovým sídlom pre prezidentov, sláva vína postupne bledla. V roku 1959 Topoľčianky prešli pod Vinársky odborový podnik Bratislava. Hrozno sa tu naďalej spracovávalo, ale víno sa fľaškovalo v Nitre, a to anonymne, bez uvedenia pôvodu. Začiatkom 90. rokov mal závod najlepšie obdobie za sebou. Jeho znovuzrodenie nastalo v roku 1993, keď pivnice opäť prešli do súkromných rúk. „Prvé roky po privatizácii boli náročné. O zámere nadviazať na hlboké korene miestneho vinárstva bolo treba presvedčiť investorov. Keďže sme nemali fľaškovňu, najprv sme začali s výrobou sudového vína. Postupne prebiehala modernizácia technológií a výrobných procesov, pôvodné lisy boli nahradené pneumatickými, ktoré spracovávajú hrozno šetrným spôsobom. V roku 1996 sme víno začali finalizovať do fliaš. Ďalší veľký medzník v histórii spoločnosti prišiel s rozhodnutím majiteľov investovať do vinohradov, a to najprv na Nitriansku, a následne v oblastiach južného Slovenska.“

Kvalitné víno sa rodí vo vinici

O charaktere vyrobených vín rozhodujú klimatické podmienky, dostatok vlahy a správne agronomické operácie. Aby však víno svojimi vlastnosťami dokonale odrážalo jedinečný terroir svojho pôvodu, vinohrady musia byť v perfektnej kondícii. „Každý rok vysádzame 20 až 25 hektárov nových vinohradov. V súčasnosti obhospodarujeme 600 hektárov exkluzívnych vinohradníckych polôh. Na Nitriansku sa rozprestiera 300 hektárov, z toho 80 hektárov sa nachádza v Topoľčiankach a ďalších 80 vo Veľkom Záluží, menšie vinice obhospodarujeme v Ladiciach, Jelenci a Hosťovciach. Našou výhodou je, že hrozno neprevážame. Tam, kde máme vinohrady, máme aj spracovateľské kapacity, čo pomáha k lepšej a vyrovnanejšej kvalite. Potrebu čo najrýchlejšie spracovať hrozno z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti sme vyriešili rozšírením a zmodernizovaním pivničných priestorov prevádzky v Štúrove, kde spracúvame hrozno z vinohradníckych obcí Pavlová, Sikenička, Marcelová a Modrany pri Hurbanove,“ pokračuje konateľ spoločnosti.

Trh s vínom sa neustále mení a pri výbere odrôd okrem klimatických podmienok zohrávajú rolu aj módne trendy. „Odhadnúť, či súčasná módna vlna bude zaujímavá aj o štyri roky, keď vinič začne rodiť, a či tento trend bude aktuálny počas celých 25 až 30 rokov životnosti vinohradu, je kumšt. Pri výbere odrôd sa preto riadime viacerými kritériami. Okrem požiadaviek trhu zvažujeme vhodnosť hroznových odrôd do našich vinohradníckych regiónov, a tiež rovnomernosť v ich dozrievaní s cieľom racionalizovať proces spracovania. Ďalším dôležitým kritériom je stupeň sebestačnosti v jednotlivých odrodách. Na 600 hektároch vinohradov dosahujeme celkovú sebestačnosť približne na úrovni 70 %, v niektorých odrodách je to však až 90 %. Potrebné kapacity dopĺňame nákupom hrozna od veľkých pestovateľov, s ktorými máme podpísané dlhodobé zmluvy.“

Bohaté vínne portfólio

Miloš Ševčík zdôrazňuje základný princíp vo firemnej filozofii podniku z Topoľčianok, ktorý znie: slušné, to znamená dobré a chutné víno, za slušnú, čiže primeranú cenu. Takú, ktorú si môže dovoliť slovenský milovník vína. „Dohromady vyrábame približne 150 druhov vína. Bohaté portfólio máme rozdelené do niekoľkých kategórií. Základnú radu predstavujú akostné vína, to znamená ľahšie, príjemné, voňavé druhy. Do stredne vyššej kategórie patrí napríklad známa značka Château Noir. V tretej kategórii sa nachádzajú prívlastkové vína, vyrobené z hrozna, ktoré sa necháva dlhšie dozrieť. Kým hrozno určené na výrobu akostných vín sa oberá pri cukornatosti 19 až 21°NM, pre vína s prívlastkom sa používa hrozno z neskorého zberu s cukornatosťou od 21°NM vyššie. Ďalšiu vínnu kategóriu tvorí napríklad Vinohradnícky výber alebo Kolekcia Retro, ktorá je replikou vín vyrábaných v Topoľčiankach za prvej Československej republiky. Tieto vína sú cielene vyrábané z jednotlivých odrôd a vybraných lokalít. Už pri reze sa eliminuje určité množstvo očiek. K ďalšej eliminácii dochádza zeleným zberom, čiže na koreni zostávajú len tie najkvalitnejšie strapčeky. V piatej kategórii máme sladké vína a osobitnú kategóriu predstavujú šumivé vína, ktoré vyrábame už dvanásty rok.“

Pri plánovaní investícií spojených s obhospodarovaním vinohradov hľadá podnik z Topoľčianok inšpiráciu aj v zahraničí. „Pracovnej sily ubúda a tento deficit sme nútení riešiť strojmi. Do techniky investujeme každoročne v priemere 150 až 200-tisíc eur, k dispozícii máme traktory, postrekovače, kombajny, okopávačky, odlisťovače. Trendy mechanizácie chodíme pravidelne sledovať na veľtrhy v Taliansku a Francúzsku. Mechanizácia vo vinohradníctve však vyžaduje dôkladnú prípravu už v rámci projektovania výsadby. Nie každá vinica je totiž vhodná na mechanizovaný zber,“ podotýka konateľ spoločnosti.

Historický úspech pre slovenské vinárstvo

V tomto roku si Vinárske závody Topoľčianky pripomínajú nielen 90. výročie od zaregistrovania legendárnej značky Château Topoľčianky, ale aj 30. výročie od svojho vzniku. Toto dvojité jubileum však sprevádza ďalšia významná udalosť. V marci sa práve topoľčianski experti postarali o historický úspech pre slovenské vinárstvo. „Na prestížnej francúzskej súťaži Vinalies Internationalies 2022 sa naša Pálava výber z hrozna 2021 z kolekcie Vinohradnícky výber stala absolútnym šampiónom kategórie bielych vín. Zároveň v rozstrele bojovala po boku s Rizlingom vlašským – výber z hrozna 2021 z rovnakej kolekcie, ktorý sa zároveň stal aj najvyššie hodnoteným bielym vínom súťaže a získal až 96 bodov. Obe vína si odniesli aj veľkú zlatú medailu Grand OR.“

Historickému úspechu pre slovenské vinárstvo predchádzali ďalšie ocenenia. „Na AWC Vienna v rokoch 2013 a 2018 sme získali titul šampióna sladkých vín za Devín slamový. Zo súťaže DANUBE WINE CHALLENGE 2022, ktorá sa koná pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno OIV a podľa jej prísnych pravidiel môžu organizátori prideliť medaily najviac tridsiatim percentám všetkých hodnotených vín, sme si odniesli štyri zlaté medaily a titul šampióna za šumivé víno Sekt 1933 brut. Vážime si, že z vinárstva Château Topoľčianky sa do Kolekcie Národného salónu Slovenskej republiky prebojovalo sedem vín. Naše vína tým boli zaradené do reprezentatívneho výberu najlepších slovenských vín, ktoré sú uložené v historickej pivnici Apponyiho paláca v Bratislave,“ zrekapituloval najnovšie úspechy topoľčianskeho podniku jeho konateľ Miloš Ševčík.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...