1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

BILLA, s.r.o.

billa 19Otvorila špičkové logistické centrum v Seredi

Presne rok po poklepaní základného kameňa otvorila spoločnosť BILLA, s.r.o., nové logistické centrum v Seredi. Investíciou za 39,5 milióna eur tak potvrdila svoju pozíciu významného hráča v maloobchode, silného investora a zamestnávateľa. Moderný a ekologický areál s rozlohou 138 202 m2 vyrástol doslova na zelenej lúke v priemyselnej zóne mesta Sereď a rozlohou je porovnateľný s 20 futbalovými ihriskami.

Oproti pôvodnému centrálnemu skladu v Senci má logistické centrum v Seredi o 74 % väčšiu skladovú plochu (28 500 m2). Skladová kapacita sa navýšila o 47 %, s možnosťou uskladniť až 23-tisíc ton tovaru v rôznych teplotných rozmedziach. „Investíciu sme realizovali výhradne z vlastných zdrojov a zo zdrojov nášho materského koncernu REWE. Vybudovali sme moderné a ekologické centrum, ktoré do regiónu prinesie cenné pracovné miesta. Za 30 rokov, odkedy podnikáme na Slovensku, sme preinvestovali už takmer 700 miliónov eur a v odvážnych plánoch pokračujeme. Investície najbližších rokov sa budú týkať technológií a zariadení, ktoré nám pomôžu do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 30 % a do roku 2040 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu,“ povedal pri príležitosti slávnostného otvorenia nového logistického centra Arnd Riehl, generálny riaditeľ BILLA.

BILLA otvorila v posledných siedmich rokoch 49 predajní a v expanzii pokračuje. Práve tempo expanzie rozhodlo o vybudovaní nového centrálneho skladu. Iba 11 mesiacov od výkopových prác bola nová stavba pripravená do prevádzky. Na slávnostnom otvorení nového potravinárskeho logistického centra BILLA v Seredi sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. „Nesmierne ma teší príležitosť, akou je otvorenie tohto logistického centra. Vítam každú jednu investíciu do rozvoja slovenského potravinárstva. Ako som sa dozvedel, len za minulý rok na pulty tohto reťazca pribudlo takmer tisíc slovenských produktov a celkovo ide až o 13 600 rôznych slovenských potravín. Mnohé z nich nesú aj známe označenie Značka kvality. Verím, že zákazníci ich budú čoraz viac s obľubou nakupovať,“ uviedol.

Šéf rezortu pôdohospodárstva takisto pripomenul, že v uplynulom roku agrorezort vyhlásil projektovú výzvu pre potravinárov v hodnote 240 miliónov eur z eurofondov. Vďaka nej sa podarí potravinárskym podnikom významne investovať do modernizácie, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv aj na cenu výrobkov na pultoch obchodov. „Každý predajca, ktorý má v ponuke slovenské potraviny, pomáha rozvoju nášho tradičného odvetvia,“ dodal Samuel Vlčan. Logistické centrum sa pýši energetickým certifikátom A0+, čo znamená, že vďaka moderným technológiám sa v nových priestoroch spotrebuje o 50 % menej energií na meter štvorcový skladovej plochy ako v pôvodnom sklade v Senci. „Pochváliť sa tiež môžeme najväčšou inštaláciou fotovoltického zariadenia o výkone 2,5 MWp na jednej streche na Slovensku a v Česku, ktorá bude dobudovaná v prvom polroku tohto roka. Fotovoltický systém ročne vyrobí 2400 MWh elektrickej energie, čo predstavuje až 80 % predpokladanej ročnej spotreby,“ prezradil Arnd Riehl.

 „Zelená“ stavba 21. storočia

Pracovníci logistického centra budú vďaka 58 nakladacím rampám teplotne prispôsobeným na prepravu jednotlivých druhov potravín schopní denne vypraviť viac ako 120 kamiónov s tovarom. K dispozícii sú nabíjacie elektrostanice pre osobné a nákladné autá či kamióny. Samozrejmosťou je inteligentné LED osvetlenie a vetranie, stropné chladenie či využívanie odpadového tepla z chladenia do podlahového vykurovania, ktoré sa nachádza pod celou časťou suchého skladu. „Všetky technologické celky sú napojené na systém merania a riadenia (Building management system), ktorý z tohto centra robí energeticky jeden z najúčinnejších a najmodernejších skladov nielen v skupine REWE, ale aj v strednej Európe,“ vyzdvihol generálny riaditeľ BILLA.

Jedná sa o výnimočný systém naprogramovaný na mieru s možnosťou monitorovania všetkých technológií, ako aj ich ovládaním na diaľku. Energetickú účinnosť pomáha vyhodnocovať 65 podružných elektromerov a ďalších 20 meračov tepla, chladu a spotreby plynu a vody. Ďalšími novinkami sú špeciálny regálový systém, ktorý reaguje na seizmicitu, a vzduchová stena zabraňujúca úniku vzduchu z chladených častí skladu. Vďaka dvom nezávislým meteostaniciam dokáže systém autonómne vyhodnotiť poveternostné podmienky. V prípade priaznivých podmienok otvorí svetlíky, cez ktoré sa sklad počas chladnejších letných nocí prevetrá prirodzene, bez potreby dodatočnej energie. V bezprostrednom okolí logistického centra vzniká aj zelená plocha s rozlohou 4 hektáre s lúčnym porastom, drevinami a vodnými plochami, ktoré slúžia aj ako retenčné nádrže. Tie nielenže vodu v území zadržia, ale ho budú počas letných horúčav aj prirodzene ochladzovať. Areál tak poskytne útočisko miestnej faune a flóre.

V logistickom centre pracuje 150 zamestnancov, pričom BILLA plánuje ešte v tomto roku vytvoriť ďalších 30 nových pracovných miest. „Naši zamestnanci získali špeciálnu odmenu za relokáciu. Prispievame im na dopravu, poskytli sme im vylepšené podmienky na stravovanie, a v neposlednom rade je benefitom moderné pracovné prostredie vrátane oddychových zón či zdraviu prospešných svetlovodov,“ ozrejmil Arnd Riehl s tým, že okrem nového logistického centra v Seredi bude aj naďalej fungovať regionálny sklad v Petrovanoch, ktorý zásobuje predajne na východe Slovenska. Na záver dodajme, že BILLA je takisto dobrý sused. V rámci svojich aktivít spoločenskej zodpovednosti plánuje deťom v mestských materských školách zmerať zrak v projekte Zdravé oči. Takisto zabezpečí zdravú desiatu pre viac ako 1200 miestnych školákov.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...