1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Žiadne nemecké ani európske dotácie pre srbský lignit!

miner_1Berlín - Bývalý manažér uhoľnej bane Kolubara Dragan Tomic a 16 ďalších podozrivých uväznených za to, že údajne spreneverili 12 miliónov EUR / sieť NGO vyzvali nemeckú vládu, aby zastavila pôžičky pre srbskú lignitovú baňu Kolubara.

4. októbra 2011 boli bývalý manažér uhoľnej bane Kolubara Dragan Tomic a 16 ďalších podozrivých uväznení kvôli podozreniu, že spreneverili 12 miliónov EUR. Za týmto najhorúcejším škandálom je nasledujúci príbeh:

Európska banka pre obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) a štátom riadená nemecká banka KfW chcú podporiť uhoľnú baňu Kolubara tým, že jej poskytnú viac než 140 miliónov EUR. Európska banka pre obnovu a rozvoj už previedla pôžičku vo výške 80 miliónov EUR toto leto. Banka KfW sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov rozhodne, či odovzdá pôžičku vo výške minimálne 60 miliónov svojmu srbskému partnerovi, spoločnosti Serbian Electricity Company (EPS).

Urgewald and Climate Alliance Nemecko teraz vyzývajú nemeckú vládu, aby nemecké pôžičky, ako aj pôžičky z EÚ pre srbskú lignitovú baňu okamžite zastavila.

"Akékoľvek dotácie na lignit zosilňujú závislosť Srbska od uhlia a podporujú monopolnú, štátom prevádzkovanú spoločnosť Serbian Electricity Company (EPS)," hovorí členka Urgewald Regine Richter. "Spaľovanie hnedého uhlia je z hľadiska klímy najškodlivejším spôsobom výroby energie. Škandálom je už sám fakt, že štátom riadená banka, ako je napríklad banka KfW, ktorá má podľa zákona podporovať plány na ochranu klímy, by vložila peniaze do srbských uhoľných baní."

Banka KfW a Európska banka pre obnovu a rozvoj oznámili, že dotácie majú zlepšiť efektívnosť srbských uhoľných baní a elektrární.

"Toto predstieranie, že hnedé uhlie sa dá využiť ekologicky, nefunguje," vyhlasuje Mona Bricke, odborníčka na energiu z Climate Alliance Germany. "Pokiaľ EÚ a Nemecko propagujú obnoviteľnú energiu a dokonca dodávatelia ako napríklad Vattenfall rozmýšľajú o tom, že upustia od lignitu pre environmentálne aj ekonomické dôvody, banka KfW a Európska banka pre obnovu a rozvoj by nemali konať v protiklade s týmto úsilím. Pôžičky pre srbské lignitové bane sú jednoducho to isté ako priame spaľovanie našich peňazí."

10.10.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...