1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Náklady na výrobu elektriny z uhlia tento rok v SR dosiahnu 70 mil. eur

mine_vagonBratislava - Náklady na prevádzkovanie systému v rámci tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) pre výrobu elektriny z domáceho uhlia sa v roku 2011 pohybujú na úrovni 70 miliónov eur. VHZ pri výrobe elektriny z domáceho uhlia sa na Slovensku uplatňuje od roku 2005, pričom ho vymedzuje legislatíva EÚ a SR.

"Do nadchádzajúceho obdobia je po roku 2014, respektíve 2015 predpoklad zníženia nákladov z titulu poklesu ťažby uhlia v Bani Dolina, a. s., a v spoločnosti HBP, a. s., ako aj v dôsledku modernizácie Elektrárne Nováky (ENO), spojenej s diverzifikáciou paliva a zvýšením účinnosti nových zariadení. Napriek potrebným investíciám by pokles nákladov mohol vzniknúť aj v rámci celkových odpisov. Na druhej strane sa už po roku 2012 predpokladá nárast z dôvodu zavedenia 100-% aukčného systému na kvóty CO2 v elektroenergetike. Časť príjmov z aukcií by sa mohla využiť na ekologizáciu ENO," konštatuje sa ďalej v Analýze fungovania štátnej podpory baníctva, ktorú na stredajšiu (7. 9.) schôdzu vlády predložilo Ministerstvo hospodárstvo (MH) SR.

V prípade rastu trhových cien elektriny môžu tieto náklady systému taktiež reálne značne poklesnúť. "Predpokladáme, že dopad zníženia nákladov systému po roku 2015 by mohol klesnúť o 20 %. Očakáva sa, že od roku 2012 sa budú systémové náklady ENO výrazne znižovať, ale na druhej strane, vzhľadom na zavedenie aukcií CO2 od roku 2013 je tu značné riziko, že požiadavka finálnej podpory môže porásť znovu na úroveň roku 2011," informoval ešte rezort hospodárstva v materiáli.

MH SR v analýze zároveň upozornilo, že "pokiaľ by prišlo k okamžitému útlmu uhoľného baníctva, tak najväčší dopad by bol na zamestnanosť". Predpokladá sa priamy a nepriamy úbytok pracovných miest v rozsahu 10.000 až 12.000 zamestnancov, a to priamo v banských spoločnostiach a v ENO a nepriamo v naviazanom reťazci dodávateľov tovarov a služieb. Prehĺbila by sa závislosť SR na dovoze primárnych energetických surovín, potrebných pre prevádzku ENO, znížila by sa bezpečnosť dodávok energie, najmä elektriny a tepla v regióne, keďže by prestala výroba elektriny a tepla z domáceho zdroja.

"V obchodnej bilancii by pravdepodobne energia z domáceho uhlia bola nahradená importom zvýšeného objemu zemného plynu, čo by okrem iného malo dopad aj na zvýšenie cien elektriny. V rámci rozpočtu SR by na strane príjmu došlo k výpadku z DPH, odvodov do fondov a dane z príjmu," pripomenul rezort hospodárstva.

Súčasná cena elektriny, vyrobenej z domáceho uhlia, sa pohybuje na úrovni 96 eur/megawatthodinu (MWh). Súčasné tarify pre elektrinu z obnoviteľných zdrojov sa pohybujú od 61,72 eura/MWh pre vodné elektrárne nad 5 MW po 259,17 eura/MWh pre solárne fotovoltické zdroje. V prípade zdrojov vyrábajúcich elektrinu vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla na báze zemného plynu sa cena vyrobenej elektriny pohybuje ide od 81,87 eura/MWh do 85,89 eura/MWh v závislosti na použitej technológii.

09.09.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...