1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

EK prijala stratégiu vonkajších vzťahov v oblasti energie

euro_buildingBrusel – Európska komisia (EK) dnes prijala oznámenie o zabezpečení dodávok energie a medzinárodnej spolupráci, v ktorom prvýkrát vytýčila komplexnú stratégiu vonkajších vzťahov Európskej únie (EÚ) v oblasti energie. Stredobodom koncepcie EK je lepšia koordinácia medzi členskými štátmi EÚ pri určovaní a realizácii jasných priorít vo vonkajšej energetickej politike.

„Energetická politika únie v posledných rokoch zaznamenala skutočný pokrok. EÚ teraz musí rozšíriť výdobytky svojho veľkého vnútorného trhu s energiou za svoje hranice, aby zabezpečila dodávky energie do Európy a pestovala medzinárodné partnerstvá v oblasti energetiky,” vyhlásil dnes komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Ako dodal, EK dnes navrhuje komplexnú koncepciu vzťahov s tretími krajinami v oblasti energie. Aj preto je podľa neho nevyhnutná zlepšená interná koordinácia, aby EÚ a jej členské štáty postupovali spoločne a hovorili jedným hlasom.

Komisia paralelne s týmto oznámením predstavila rozhodnutie o zriadení mechanizmu výmeny informácií o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky medzi členskými štátmi a tretími krajinami. Na základe tohto rozhodnutia sa oznamovací postup platný v súčasnosti pre plyn doplní a rozšíri na všetky druhy energie. Ďalej sa ním ustanovuje nástroj na výmenu informácií na úrovni EÚ pred rokovaniami s tretími krajinami a po nich.

Navrhovaný mechanizmus je určený na posilnenie rokovacej pozície členských štátov voči tretím krajinám a zároveň na zabezpečenie dodávok, správneho fungovania vnútorného trhu a na dosiahnutie právnej istoty na investovanie.

Podiel energie dovážanej do EÚ neustále narastá. V súčasnosti krajiny únie dovážajú 80 percent ropy a vyše 60 percent plynu. Vnútroštátne rozhodnutia a dohody s tretími krajinami citeľne ovplyvňujú rozvoj energetickej infraštruktúry a dodávok energie do EÚ ako celku. Podľa EK je preto potrebné intenzívnejšie presadzovať záujmy EÚ vo vzťahoch ako s tranzitnými krajinami, tak s krajinami, ktoré sú výrobcami energie.

10.09.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...