1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Japonskí vyšetrovatelia urobili raziu vo firme Olympus

olympus logo bigTokio - Japonskí vyšetrovatelia dnes uskutočnili raziu v centrále japonského výrobcu fotografickej techniky Olympus, ktorý vyšetrujú pre zatajovanie investičných strát a účtovné podvody. Okrem priestorov centrály predstavitelia tokijského úradu vyšetrovania, ako aj tokijská polícia a zástupcovia Komisie pre dohľad nad burzami a cennými papiermi prehľadali aj viacero ďalších kancelárií a súkromné domy niektorých bývalých predstaviteľov firmy.

Výrobca digitálnych fotoaparátov a zdravotníckej techniky v novembri priznal, že zatajoval straty z investícií, ktoré maskoval prehnanými sumami za akvizície a poradenstvo.

Prokuratúra okrem iných prehľadala aj dom bývalého prezidenta a výkonného riaditeľa firmy Cujošiho Kikukawu, ktorý je podozrivý z riadenia celej komplikovanej schémy účtovných podvodov a prekrývania strát. Podľa vyšetrovateľov Olympus utajoval investičné straty už od 90. rokov minulého storočia, pričom tie dosiahli okolo 134,8 miliardy jenov (1,32 miliardy eur).
Prípad sa dostal na svetlo sveta v októbri. Vtedy sa vtedajší prezident, Brit Michael Woodford, dostal do sporu so správnou radou pre svoje zistenia o podozrivo vysokých poplatkoch za poradenstvo pri akvizícii britského výrobcu zdravotníckej techniky Gyrus Group a ďalších prehnaných výdavkoch na akvizície v roku 2008. Spor medzi Woodfordom, jedným z mála cudzincov na čele japonskej firmy, a ostatnými manažérmi nakoniec viedol k jeho vyhodeniu zo spoločnosti. Teraz má Woodford v pláne sa vrátiť a žiada rezignáciu celej správnej rady vrátane súčasného prezidenta Šuičiho Takajamu, ktorý ho nahradil a v tom čase vyhlásil, že podozrivé výdavky boli oprávnené.

Škandál Olympusu, ktorý patrí medzi najväčšie v histórii Japonska, vyvolal otázky nad systémom firemného riadenia v krajine, ako aj dohady, či veľké podniky skutočne dodržiavajú celosvetové firemné štandardy.

Olympus oznámil, že s úradmi bude spolupracovať. "Opätovne sa hlboko ospravedlňujeme za obrovské problémy, ktoré sme spôsobili našim akcionárom, investorom, zákazníkom a ďalším," uviedla firma v oznámení.

Podľa vyšetrovateľov sa na podvodoch okrem Kikukawu podieľali aj bývalý výkonný viceprezident Hisaši Mori a bývalý audítor firmy Hideo Jamada. Polícia a Komisia pre dohľad nad burzami a cennými papiermi oznámili, že firma trestne stíhaná nebude, jednotlivcom však stíhanie hrozí.

22.12.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...