1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Odvetviu chémie klesli tržby medziročne o 5 %

skumavkyBratislava - Medziročný pokles tržieb v bežných cenách o 5 % zaznamenal vlani chemický a farmaceutický priemysel SR.

Kým podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v roku 2012 dosiahli tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem v bežných cenách úroveň 10,734 miliardy eur, v roku 2013 to bolo iba 10,197 miliardy eur.

Podľa informácií, ktoré TASR poskytol Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, zhoršenie základných ukazovateľov v tomto odvetví má niekoľko príčin. Medzi nimi je to neskončená hospodárska kríza vo svete, lacný bridlicový plyn v USA, smernice Európskej únie (EÚ) zvyšujúce náklady firiem a zhoršovanie podnikateľského prostredia v SR v dôsledku vládnych opatrení.

Medzi negatíva možno zaradiť aj medziročné zníženie pridanej hodnoty odvetvia o 4,6 %, ktorá tak v roku 2013 dosiahla hodnotu 1,417 miliardy eur. Klesal nielen chemický a farmaceutický priemysel, ale aj celý spracovateľský priemysel SR, a to pri poklese tržieb v bežných cenách o 0,5 % a tržieb v stálych cenách až o 5,3 %," upozornil Karlubík.

Počas roka 2013 bol nerovnomerný a pokles bežných tržieb za prvý štvrťrok 2013 medziročne dosahoval až 9,4 %. Pri celkovom celoročnom poklese bol pozitívom aspoň rast o 5,1 % v pododvetviach výrobkov z gumy a plastu. Pod ten sa podpísal hlavne mierny rast výroby v slovenských automobilkách. Pozitívom bolo aj mierne zvýšenie zamestnanosti v odvetví o 0,3 %, keď počet zamestnancov dosiahol 37.348.

Hlavnou príčinou týchto výsledkov je nízky zahraničný dopyt súvisiaci s krízou v EÚ, ktorý má pri extrémnej otvorenosti slovenskej ekonomiky rozhodujúci podiel. Domáca spotreba, vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti a zneistenie zamestnávateľov prijímať nových ľudí a zvyšovať zárobky, je tiež príčinou stagnujúceho dopytu po tovaroch a službách. Stavebníctvo, ktoré je veľkým potenciálnym odberateľom špecifických chemických výrobkov (tepelnoizolačné materiály, náterové látky, plastové armatúry a iné výrobky), je v dlhodobej stagnácii, resp. poklese. Za zmienku stojí prepad výroby umelých vlákien, ktoré boli v minulosti stabilným pododvetvím slovenskej chémie. Jedným z dôvodov poklesu v tomto pododvetví je  lacný dovoz umelých vlákien z Ázie.

Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Na celkovej produkcii priemyselnej výroby Slovenska sa podieľa 18,5 %. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

V odvetví chémie a farmácie v SR prevažujú malé a stredné firmy. Ku koncu roka 2012 tu podnikalo 234 firiem s viac ako 20 zamestnancami. Vlani sa v nich zvýšila zamestnanosť na 37.348 ľudí.

13.05.2014  TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...