1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Airbus získal od Wizz Air objednávku na ďalších 75 lietadiel A321neo

airbus logo1Paríž - Európsky výrobca lietadiel Airbus v stredu oznámil, že získal objednávku od maďarskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Wizz Air na ďalších 75 lietadiel A321neo. Hodnota obchodu sa odhaduje na 10 miliárd USD (9,10 miliardy eur) na základe katalógových cien.

To zvyšuje celkovú objednávku Wizz Air na tento typ lietadla na 434 kusov. Maďarské aerolínie sú tak najväčším nákupcom novej verzie najpredávanejšieho modelu

Airbusu na stredné vzdialenosti.

Wizz Air už má v prevádzke 180 strojov z radu A320, pričom viac ako polovica z nich sú verzie neo vybavené úspornejšími motormi.

"Bezkonkurenčná ekonomická efektívnosť a pozoruhodne nízka uhlíková stopa A321neo sú základom nášho záväzku poskytovať zákazníkom cenovo dostupné a udržateľné možnosti cestovania," citoval Airbus generálneho riaditeľa Wizz Air Józsefa Váradiho.

Podľa separátnych agentúr Reuters a Bloomberg letecká spoločnosť American Airlines rokuje s Airbusom aj Boeingom o novej objednávke na užšie typy strojov. Podľa zdrojov z odvetvia rozhovory sú v počiatočnom štádiu a rozhodnutie je ďaleko.

Bloomberg News s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou uviedol, že American Airlines rokujú o objednaní najmenej 100 lietadiel.

"Hovoríme s Boeingom a Airbusom o potrebe lietadiel s úzkym trupom v druhej polovici tohto desaťročia a neskôr," uviedla letecká spoločnosť vo vyhlásení.

Airbus na otázku Reuters uviedol, že nekomentuje dôverné obchodné rokovania, a Boeing zatiaľ neodpovedal na žiadosť o komentár.

Zdroje tvrdia, že letecká spoločnosť rokuje s výrobcami už niekoľko mesiacov. A zvažuje, že nahradí Boeingami 737 Max a modelmi A321neo svoje stroje Boeing 737-800, A319 a A320 neskôr v tomto desaťročí.

10.08.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...