1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Výrobný sektor eurozóny spomalil aj v poslednom mesiaci 2018

eurosLondýn - Výrobný sektor eurozóny, ktorý počas väčšiny minulého roka strácal tempo, spomalil aj v poslednom mesiaci 2018 tak, ako to naznačil predbežný odhad.

Prispel k tomu slabší rast tohto odvetvia v takmer celom bloku okrem Holandska, a najmä pokles aktivity vo Francúzsku a Taliansku, teda druhej a tretej najväčšej ekonomike regiónu. Vyplýva to zo spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti IHS Markit.

Podľa finálnych výsledkov Markit sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny v decembri znížil na 51,4 bodu z novembrových 51,8 bodu. Tento výsledok sa zhoduje s predbežným odhadom a je najslabší  od februára 2016.

Ale PMI výrobného sektora eurozóny sa stále drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu, a to už 5,5 roka.

Najnovšie údaje tiež ukázali, že výrobný sektor spomalil v celej eurozóne okrem Holandska. A zlou správou je jeho pokles pod kľúčovú hranicu 50 bodov v druhej a tretej najväčšej ekonomike bloku.

Najvyššiu hodnotu PMI výrobného sektora dosiahlo v decembri Holandsko, a to 57,2 bodu (trojmesačné maximum). Nasledovali Írsko s 54,5 bodu (deväťmesačné minimum), Rakúsko s 53,9 bodu (dvojmesačné minimum) a Grécko 53,8 bodu (dvojmesačné minimum). Ďalšie v poradí bolo Nemecko s PMI na úrovni 51,5 bodu, čo bola jeho najnižšia hodnota za 33 mesiacov. Španielsky PMI klesol v decembri na 51,1 bodu (28-mesačné minimum). Najhoršie výsledky zaznamenalo Francúzsko, ktorého PMI 49,7 bodu sa prvýkrát za 27 mesiacov prepadol pod hranicu 50 bodov, čo znamená, že jeho výrobný sektor prestal rásť. A podobne zlý výsledok vykázalo aj Taliansko s PMI na úrovni 49,2 bodu, čo bolo jeho dvojmesačné minimum.

Ani nové objednávky sa nevyvíjali priaznivo. To signalizuje ďalšie spomalenie výrobného sektora eurozóny v budúcnosti.

Napriek všetkému však výrobcovia v eurozóne ako celku v decembri zaznamenali rast produkcie, aj keď len mierny. Čiastkový index produkcie, ktorý sa podieľa na výslednom PMI, totiž v decembri stúpol na 51 bodov z 50,7 bodu v novembri.

Podľa Chrisa Williamsona, hlavného ekonóma IHS Markit, decembrové údaje potvrdili trend spomaľovania výroby, ktorá smeruje k stagnácii. A vyvolávajú obavy, že toto odvetvie môže dokonca začať brzdiť rast ekonomiky.

Za zvlášť znepokojujúci považuje fakt, že dosiahnutá úroveň výroby bola výsledok nevybavených objednávok prijatých v predchádzajúcich mesiacoch. Nedostatok nových objednávok tak znamená, že výrobná kapacita sa môže v budúcnosti znížiť, ak dopyt znova neožije. December bol už tretím mesiacom v rade, keď nové objednávky klesli.

11.01.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

banner 220x660

Nenechajte si ujsť...