1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Summit EÚ oficiálne odobril žiadosť Grécka o druhý záchranný balík

Greek-flag_smallBrusel – Lídri 27 členských krajín EÚ v prvý deň zasadania Európskej rady v Bruseli oficiálne súhlasili s druhým balíkom finančnej pomoci, ktorý má zachrániť hlboko zadlžené Grécko.

Grécky premiér Jorgos Papandreu vo štvrtok večer počas zasadania Európskej rady oficiálne predložil žiadosť svojim európskym kolegom a Medzinárodnému menovému fondu (MMF) o nový finančný plán pre Grécko.

Jeho žiadosť bola zameraná na v poradí už druhý balík pomoci po tom, ako v roku 2010 EÚ Grécku schválila pomoc v hodnote 110 miliárd eur.

„Na žiadosť gréckej vlády sa rozhodlo, že sa budú hľadať parametre novej finančnej pomoci, ktorú bude zabezpečovať EÚ a MMF,“ znie vo vyhlásení, ktoré sa zrodilo krátko po ukončení prvého dňa vrcholového stretnutia lídrov členských štátov EÚ.

Žiadosť Grécka ohľadom nového záchranného finančného balíka je známa už niekoľko týždňov, potrebné prípravné kroky sú dokonca v pokročilom štádiu, avšak až teraz grécka žiadosť dostala formálny charakter.

„EÚ je pripravená znížiť finančný príspevok Grécka vo forme spolufinancovania regionálnych projektov, cez ktoré grécka strana čerpá eurofondy, na 15 percent z pôvodného predpokladu tradičných 50 percent,“ vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Európska komisia, ktorá spravuje čerpanie eurofondov a ostatné štáty únie pripravia program technickej asistencie, aby sa uistili, že zadlžené Grécko použije peniaze z eurofondov výsostne na projekty stimulujúce ekonomický rozvoj a tvorbu nových pracovných miest.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová ohľadom zdrojov z eurofondov pre Grécko povedala, že Európska komisia je pripravená ich Grécku poskytnúť, ale za tých istých podmienok, za akých tieto fondy čerpajú aj iné európske krajiny. Podľa jej slov suma sprostredkovateľná cez eurofondy pre grécku stranu predstavuje jednu miliardu eur.

Druhý záchranný balík pre Grécko by sa mohol časovo realizovať do konca roku 2014 a pravdepodobne pôjde o sumu nad 100 miliárd eur. K tejto sume by mali napomôcť aj súkromní veritelia z Grécka.

„Hlavy štátov a predsedovia vlád z krajín eurozóny súhlasia s tým, by dodatočné fondy boli financované verejnými aj súkromnými zdrojmi,“ uvádza sa v komuniké EÚ. Znamená to financovanie vládami štátov eurozóny, za podpory MMF, ale aj súkromných bánk, investičných fondov a gréckych veriteľov, uviedla agentúra AFP odvolávajúc sa na dokument zo zasadanie Európskej rady.

Politickí lídri EÚ zopakovali, že urobia všetko čo je potrebné, aby bola zabezpečená finančná stabilita eurozóny.

24.06.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...