1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Slovensko ako hospodárska lokalita stojí pred veľkými výzvami

management peopleBratislava - Hospodárske vzťahy SR s Nemeckom sú tradične dôležitým impulzom rastu.

Preto, aby ostalo Slovensko atraktívnou lokalitou, zasadzujú sa nemeckí investori na Slovensku, združení v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore (SNOPK), za rastovo orientovanú hospodársku politiku," uviedol v stanovisku SNOPK hovorca komory Markus Halt. SNOPK v súvislosti s tým navrhla zlepšenia.

Pri aktuálnych nedostatkoch podľa SNOPK v slovenskom vzdelávacom systéme Slovensku hrozí, že stratí jednu zo svojich najdôležitejších konkurenčných výhod. Ťažisko by malo ležať na remeselných a technických odboroch, aby priemyselné podniky mohli uspokojiť svoj dopyt po odborníkoch a tým ďalej expandovať.

Súdnictvo so sebou spravidla prináša zdĺhavé súdne konania. Veľa podnikov to odradzuje, aby svoje právo vôbec vymáhali súdnou cestou. Pomôcť by mohla reforma súdnictva, ktorá by do systému vniesla vyššiu efektivitu a prispela tým k zrýchleniu súdnych konaní.

Pracovné právo by malo vo fázach rastu, ako aj poklesu poskytovať účinné nástroje na efektívnu reguláciu zamestnanosti. Potrebná je vyššia miera zmluvnej voľnosti, efektívnejšie štátne kontrolné mechanizmy a plynulé súdne konania na pracovných súdoch.

Prípadné zvýšenie daní by Slovensko ako hospodársku lokalitu masívne ohrozili. Samotná rovná daň už nie je taká príťažlivá ako kedysi, keďže ďalšie krajiny strednej a východnej Európy tiež zaviedli tento systém, avšak s nižšími sadzbami ako Slovensko. Vedľajšie mzdové náklady už teraz patria k najvyšším v Európe a sú prekážkou rozvoja zamestnanosti.

Nedostatočne rozvinutá dopravná infraštruktúra na strednom a východnom Slovensku je aj naďalej prekážkou pre investície. Najdôležitejšie infraštruktúrne projekty by mali plynule napredovať.

Nadmerná byrokracia spôsobuje v podnikoch enormnú záťaž. Je nutné eliminovať byrokratické prekážky a zvýšiť efektívnosť verejnej správy. Najmä schvaľovacie konania, na ktorých sa často zúčastňujú štyri úradné úrovne (obec, okres, kraj a štát), by mali smerovať k princípu One-stop-shop.
      Slovensko zo zavedenia eura ekonomicky nesmierne profitovalo. Je preto v jeho najvyššom záujme túto výhodu udržať. Slovensko by sa malo ďalej podieľať na európskych opatreniach na záchranu eura a opäť vzorne dodržiavať rozpočtovú politiku tak, ako kedysi. Nemalo by schádzať z nastúpenej cesty konsolidácie.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora založená v roku 2005 v Bratislave je fórom nemeckých a slovenských podnikov. Komora zastupuje záujmy 300 členských firiem, ktoré na Slovensku zamestnávajú 72.000 pracovníkov a dosahujú obrat v hodnote 13 miliárd eur.

12.02.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...