1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Objednávky na nové priemyselné výrobky z Nemecka v máji nečakane vzrástli

german flag1Wiesbaden - Objednávky na nové priemyselné výrobky z Nemecka v máji nečakane vzrástli, prvýkrát za štyri mesiace, aj keď len veľmi mierne. Prerušila sa tak séria strát, ktorá sa začala bezprostredne po ruskej invázii na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe údajov, ktoré zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis.

Podľa najnovších údajov sa objednávky v nemeckom priemysle v máji 2022 zvýšili o 0,1 % oproti aprílu, keď po revízii medzimesačne klesli o 1,8 % namiesto o 2,7 % pri rýchlom odhade. Ekonómovia pritom očakávali, že sa objednávky v máji znížia o 0,6 %. Nárast májových objednávok je v súlade s miernym zvýšením indexu podnikateľskej dôvery Ifo v Nemecku v máji. Ale došlo k nemu ešte pred redukciou dodávok plynu z Ruska o 60 % v júni, ktorá sťažila situáciu vo výrobnom sektore.

K májovému nárastu dopytu po nemeckých výrobkoch prispeli najmä veľké objednávky. Bez nich by objednávky klesli o 0,9 %. Zo štatistík ďalej vyplýva, že zahraničné objednávky v sledovanom období vzrástli o 1,3 %, a to najmä vďaka objednávkam z krajín mimo eurozóny, ktoré sa zvýšili o 3,7 %, zatiaľ čo objednávky z euroregiónu klesli o 2,4 %. Aj domáce, nemecké objednávky sa znížili, o 1,5 %. Objednávky na kapitálové produkty vzrástli v máji o 3,3 %, ale dopyt po polotovaroch klesol o 3,2 % a po spotrebnom tovare o 4,5 %. Mnohé nemecké firmy majú však stále problémy s dokončením niektorých objednávok, pretože dodávateľské reťazce stále zápasia s ťažkosťami pre vojnu na Ukrajine a pretrvávajú deformácie spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19, upozornil štatistický úrad.

13.07.2022 TASR

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

Nenechajte si ujsť...