1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Japonská ekonomika klesla vo 4. kvartáli medzištvrťročne o 0,6 %

japanese flagTokio - Japonská ekonomika klesla vo 4. štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom viac než sa čakalo, čo je dôsledok spomaľujúceho sa rastu svetovej ekonomiky, záplav v Thajsku, ako aj silného jenu. Oznámil to v predbežnej správe úrad japonskej vlády. Najnovší vývoj tak vyvolal pochybnosti, či sa vláde podarí zvýšiť ekonomickú aktivitu v prvých mesiacoch tohto roka, ako sa pôvodne nádejala. V 3. kvartáli dosiahlo hospodárstvo ešte medzištvrťročný rast o 1,7 %.

Ekonomika Japonska klesla vo 4. štvrťroku medzištvrťročne o 0,6 %, čo je dvakrát väčší prepad, než predpokladali analytici. To je zlá správa pre vládu premiéra Jošihoka Nodu, ktorá sa usiluje presvedčiť skeptickú verejnosť, že japonské hospodárstvo je dostatočne silné na to, aby si vláda mohla dovoliť výrazné zvýšenie dane z pridanej hodnoty bez toho, aby predĺžila obdobie ekonomického útlmu. Medziročne ekonomika vo 4. kvartáli klesla o 2,3 %.

Export sa medzištvrťročne znížil o 3,1 %, keď jesenné záplavy v Thajsku obmedzili výrobu viacerých japonských firiem. Na druhej strane domáca spotreba, ktorá sa na ekonomickej aktivite podieľa zhruba 60 %, vzrástla o 0,3 % a kapitálové výdavky firiem sa zvýšili o 1,9 %.

Štvrtý medzikvartálny pokles ekonomiky za posledných päť štvrťrokov viedol za celý rok 2011 k 0,9-% poklesu hrubého domáceho produktu (HDP). To znamená prvý celoročný pokles HDP od vypuknutia finančnej krízy v roku 2009.

Koncom januára japonská centrálna banka zredukovala svoj odhad vývoja ekonomiky pre celý fiškálny rok (končí sa v marci) na 0,4-% pokles z 0,3-% rastu, s ktorým počítala ešte v októbri minulého roka. "Ekonomická aktivita Japonska viac či menej stagnuje. Dôvodom je spomaľovanie rastu zahraničných ekonomík a silný jen, ktorý komplikuje možnosti japonských exportérov," uviedla Bank of Japan.

Podľa ekonómov by však ekonomika mohla dostať impulz po tom, ako firmy získajú peniaze, ktoré vláda vyčlenila na obnovu infraštruktúry zničenej marcovým zemetrasením na severovýchode krajiny. Vyhliadky ale stále ostávajú neisté. Ako uviedol ekonóm Masajuki Kičikawa z Bank of America Merrill Lynch, veľa bude závisieť napríklad aj od toho, ako dlho bude trvať európska dlhová kríza.

14.02.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...