1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Bratislavská teplárenská, a.s.

bratislavska teplarenska15Najväčší dodávateľ tepla na Slovensku

Spoločnosť Bratislavská teplárenská, a.s., (BAT, a.s.) je priekopníkom v zavádzaní nových technológií, riadiacich systémov, prenosov dát, zvyšovania úrovne, kvality a komfortu pre zákazníkov. Na území mesta Bratislava prevádzkuje dve sústavy centralizovaného zásobovania teplom (CZT), ktoré sú geograficky a hydraulicky oddelené. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) za posledné roky opakovane uvádza BAT, a.s., ako najväčšieho dodávateľa tepla na Slovensku vďaka rozsahu horúcovodných sietí, ktoré pokrývajú takmer polovicu hlavného mesta, a neustálemu pripájaniu nových odberateľov,“ uviedla pre Priemysel Dnes PhDr. Jarmila Galandáková, MBA, hovorkyňa spoločnosti BAT, a.s.

Cieľom BAT, a.s., je zabezpečovať bezporuchovú a ekonomicky efektívnu dodávku tepla a zároveň udržať konkurencieschopné ceny tepla spolu s kvalitným marketingovým prístupom k stálym aj potenciálnym zákazníkom. „Primerané náklady na vykurovanie a spoľahlivá dodávka tepla s pridanou hodnotou ochrany životného prostredia sú atribúty, ktoré vnímame ako piliere budúcnosti našej spoločnosti popri neustálom rozvoji systémov CZT. Za svoj nemalý úspech pokladáme, že už niekoľko rokov dokážeme udržať stabilnú cenu tepla, ktorú sme menili len s malými odchýlkami. Situáciu sme zvládli aj napriek prehratému súdnemu sporu vo výške viac ako 30 miliónov eur, nepriaznivým okolnostiam a zložitosti obchodného prostredia hlavného mesta. Zachovanie stabilnej ceny tepla je jednou z našich priorít. Vďaka tomuto prístupu rastie lojalita našich klientov, nakoľko náklady na teplo sú jedným z hlavných parametrov spokojnosti a minimalizujú aktivity zamerané na zmenu spôsobu vykurovania,“ vysvetľuje Jarmila Galandáková.

Trendy a perspektíva chladu

V súvislosti s prijatou legislatívou Európskej únie o energetickej efektívnosti, záväzkov Slovenskej republiky v rámci dosiahnutia environmentálnych cieľov, znižovania emisií skleníkových plynov a redukcie spotreby primárnej energie zohráva CZT kľúčovú úlohu. „CZT ako účinný nástroj na dosiahnutie spomenutých cieľov má zvyšovať podiel tepla vyrobeného kombinovanou výrobou elektriny a tepla a podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ako aj využitia odpadového tepla. Takto sa systémy stávajú tzv. účinnými, čiže získavajú zaslúženú podporu v energetickej politike štátu aj EÚ.“

Aké sú ďalšie aktuálne trendy v teplárenskom odvetví? „Je to predovšetkým automatizácia a zvyšovanie efektívnosti výroby a distribúcie tepla. Novým perspektívnym trendom je rozširovanie služieb teplárenských spoločností, a to najmä v oblasti dodávania chladu.“ Dodávkami chladu sa Bratislavská teplárenská spoločnosť začala zaoberať na základe rastúceho dopytu a ich prvý projekt chladenia sa nachádza v štádiu realizácie. Momentálne čakajú na dokončenie stavby a jej sprevádzkovanie po kolaudácii. „Vo vlastnej administratívnej budove sme si vyskúšali, čo obnáša návrh, vybudovanie a najmä prevádzkovanie zdroja chladu na báze absorpčného chladenia, pričom na výrobu chladu využívame vlastné teplo. Zdroje chladu sú investične náročnejšie ako tepelné zdroje. Hoci medzi výrobou tepla a chladu platí veľa analógií, so špecifikami dodávky chladu sa stále zoznamujeme. Táto oblasť zároveň nie je dostatočne legislatívne pokrytá, ale rodiaci sa „nový biznis“ s dodávaním chladu ako energie určite prinesie posun aj v tejto oblasti,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Bratislavská teplárenská.

Problematika ceny chladu, jej fakturácia či rozpočítavanie nákladov na chlad je zatiaľ v plienkach. Jarmila Galandáková dodáva, že spočíva najmä na pleciach výrobcov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do neznámych vôd. „Veríme, že po nadobudnutí praktických skúseností prispejeme v tejto oblasti k vybudovaniu štandardov v obchodných a právnych vzťahoch.“

Neprestajná modernizácia

BAT, a.s., využíva na výrobu a distribúciu tepla osvedčené a neustále modernizované technológie. Jarmila Galandáková vysvetľuje, že spoločnosť každoročne vkladá niekoľko miliónov eur do výrobných zariadení, distribučných sietí a nových pripojení. „V oblasti teplárenských zdrojov investujeme do automatizácie procesov a ekologizácie zdrojov za účelom znižovania emisií. Na rozvodoch zabezpečujeme výmenu potrubí a rekonštrukcie odovzdávacích staníc tepla (OST) s pripojením na teplárenský dispečing, čím získavame úplnú kontrolu nad funkčnosťou a kvalitou dodávky tepla a teplej vody. V poslednom období sa nám podarilo pripojiť niekoľko najmodernejších bytových domov a administratívnych budov vyrastajúcich v širšom centre Bratislavy. Je pre nás štandardom prevádzkovať OST s tromi tlakovými pásmami pri výškových budovách. Momentálne pripravujeme prvú stavbu so štyrmi tlakovými pásmami, čo je rarita v rámci celého Slovenska.“

V rámci projekcie a výstavby tepelno-technických zariadení poskytuje bratislavská tepláreň služby pre projektantov a zhotoviteľov. „Podporu projektantom realizujeme prostredníctvom konzultácií vo všetkých stupňoch projektu. Osvedčil sa nám osobný kontakt s projektantmi jednotlivých profesií, vzájomné pripomienkovanie návrhov technických riešení a poskytnutie spätnej väzby projektantom z prevádzky ohľadne nimi navrhnutých technológií. Pri otvorenej vzájomnej komunikácii rastieme odborne my aj oni,“ podotýka hovorkyňa bratislavskej spoločnosti.

Ekologická energia

Súčasné teplárenstvo prechádza etapou celkovej ekologizácie. Bratislavská teplárenská presadzuje niekoľko činností v environmentálnej oblasti. Jarmila Galandáková upresňuje, že všetky spadajú pod režim zákona o integrovanej prevencii a kontrole. „Všetky vykonané zmeny v prevádzkach a technológiách podliehajú povoleniu Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá je pre nás špecializovaným stavebným úradom.“ BAT, a.s., sa svojou produkciou v oblasti výroby tepla a elektrickej energie zaraďuje medzi priemyselné odvetvia, ktoré ovplyvňujú všetky zložky životného prostredia, najmä ovzdušie. „Naša spoločnosť kladie veľký dôraz na plnenie environmentálnych požiadaviek, zabezpečenie vysokej úrovne ochrany životného prostredia ako celku a minimalizovanie vplyvu prevádzok na okolie,“ zdôrazňuje hovorkyňa. „K environmentálnym činnostiam zaraďujeme riadenie a hodnotenie environmentálnych vplyvov a aspektov vznikajúcich pri činnostiach organizácie v zmysle požiadaviek EN ISO 14001:2015; minimalizáciu možnosti ohrozenia podzemných a povrchových vôd rekonštrukciou a opravami stavieb a zariadení, v ktorých sa zaobchádza so znečisťujúcimi látkami, a zabezpečovaním ich kontroly oprávnenou osobou; bezporuchovú prevádzku predčistiacich a čistiacich zariadení odpadových vôd; separáciu odpadov a znižovanie tvorby komunálneho odpadu; zhodnocovanie vybraných druhov odpadov; prevádzkovanie automatizovaného monitorovacieho systému emisií do ovzdušia; zverejňovanie údajov o vplyve prevádzok na kvalitu životného prostredia na našej internetovej stránke; inštaláciu frekvenčných meničov a zariadení s nižšou spotrebou energií pri opravách a rekonštrukciách.“

Výzva zajtrajška

Celkový trend a vízia Európskej únie o význame systémov CZT v boji s klimatickými zmenami definujú jeho plusy v podobe spoľahlivosti, komfortu, bezpečnosti, ekologickej šetrnosti a prijateľnej ceny. Bratislavská teplárenská má naplánované významné investície do rekonštrukcií zariadení na kombinovanú výrobu elektriny a tepla. „Z našich systémov vytvoríme účinné CZT, ktoré má zaručenú podporu aj na základe novej európskej legislatívy. Hlavným dôvodom a cieľom je úspora primárnych zdrojov, v našom prípade zemného plynu, ďalej je to zvyšovanie energetickej efektívnosti zariadení, ako v časti výroby, tak aj distribúcie, a v neposlednom rade aj nastavenie na aplikácie obnoviteľných zdrojov tepla.“

Hovorkyňa spoločnosti zároveň pripomína, že pre dodávateľov tepla je dôležité dosiahnuť spoločenskú akceptáciu týchto systémov. „Neskromne si myslíme, že k nej už dochádza, o čom svedčí množstvo moderných stavieb napojených na CZT.“ S akou víziou bratislavská spoločnosť hľadí do budúcna? „Naším prioritným cieľom vo vzťahu k odberateľom a klientom bude pokračovať v zabezpečovaní kvalitných dodávok tepla a teplej vody, zvyšovať tepelný komfort a držať krok s novými trendmi v teplárenstve,“ dodáva na záver Jarmila Galandáková.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...