1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

V Moldave nad Bodvou uviedli do prevádzky kotolňu na biomasu

teplaren1Moldava nad Bodvou - Kotolňu na biomasu uviedla do prevádzky spoločnosť Tepelné hospodárstvo Moldava, a. s., patriaca do skupiny francúzskeho energetického koncernu Cofely v Moldave nad Bodvou. Ukončila sa tak náročná rekonštrukcia uhľovej kotolne K6 na ul. Severná. Nový zdroj na drevnú štiepku, ktorý zásobuje teplom všetkých obyvateľov mesta napojených na centrálne zásobovanie, má priniesť výhodnejšie ceny tepla pre konečných spotrebiteľov. Cena štiepky je totiž nižšia ako ceny zemného plynu.

„Nová tepláreň zvýši energetickú bezpečnosť mesta a zároveň zníži objem skleníkových plynov. Pre obyvateľov je alternatívny zdroj tepla dobrou správou aj preto, že prináša výhodnejšie ceny tepla, keďže pri dnešnom trende zvyšovania cien primárnych energií rastie cena štiepky omnoho pomalšie ako ceny plynu," komentoval Jozef Smolka, riaditeľ Divízie výroby a distribúcie energií spoločnosti Cofely, ktorá vlastní majoritný podiel akcií Tepelného hospodárstva Moldava.

Cieľom investície v celkovej výške 2,67 milióna eur bolo tlakovo oddeliť zdroje tepla od výmenníkových staníc, čo má umožniť prioritné využívanie zdroja tepla na biomasu s celkovým inštalovaným výkonom 5 MW. Dodávateľom technológie na spaľovanie drevnej štiepky v Moldave nad Bodvou sa na základe výberového konania stala spoločnosť Herz, ktorá je jedným z popredných dodávateľov technických zariadení budov na svete.

"Projekt podporila aj 50-% dotácia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Súčasťou projektu je aj inštalácia domových odovzdávacích staníc tepla v 8 bytových domoch, ako aj teplovodné prepojenie týchto odberných miest s kotolňou," informovala dnes TASR hovorkyňa spoločnosti Cofely Jana Smolková. Túto časť projektu financovala spoločnosť Tepelné hospodárstvo Moldava.

Drevná štiepka ako jedna z foriem pevnej biomasy je ekologické palivo. V porovnaní s fosílnymi palivami (uhlie, ropa, zemný plyn) je z pohľadu emisií CO2 neutrálna, keďže pri jej spaľovaní sa uvoľní iba toľko CO2, koľko rastlina počas svojho rastu prijala. Využívanie biomasy na energetické účely preto nemá podľa spoločnosti vplyv na tvorbu skleníkového efektu.

04.04.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...