1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

SR dlhodobo zostane jednou z najdôležitejších trás ruského plynu do Európy

gas-pipeline bigBratislava - Slovensko dlhodobo zostane jednou z najdôležitejších trás ruského plynu do Európy. "Spoločnosť Eustream má kontrakt na prepravu 50 miliárd kubických metrov plynu ročne, ktorý je platný do roku 2028. Obchod s prepravou plynu sa riadi princípom ship-or-pay, čo znamená, že zákazník platí za rezervovanú prepravnú kapacitu bez ohľadu na stupeň jej využívania," uviedol TASR špecialista externej komunikácie eustream, a. s., Vahram Chuguryan.

Eustream podľa jeho informácií vyvíja aj ďalšie aktivity na zvýšenie tohto objemu. Ide napríklad o komplexnú modernizáciu prepravnej siete, prispôsobenie produktov a služieb najnáročnejším požiadavkám trhu či budovanie nových prepojení. "Inými slovami, Eustream sa neuspokojil s úlohou pasívneho pozorovateľa. Spoločnosť aktívne reaguje na zmeny trhového prostredia, ako aj na narastajúcu konkurenciu v oblasti prepravy plynu. Prepravca drží krok s operátormi prepravných systémov v okolitých krajinách," podotkol.

"Trh požaduje zvýšenú flexibilitu pri objednávaní prepravných kapacít a pri samotnej preprave. Obchodníci čoraz častejšie chcú krátkodobé, dokonca len jednodňové kontrakty, navyše, uzavreté online. Eustream plní očakávania svojich klientov a prichádza s novými produktmi a službami. Takto sa dá zabezpečiť vyšší počet krátkodobých zmlúv, najmä na prepravu medzi rôznymi obchodnými miestami v Európe," zdôraznil.

Slovenský prepravca ako významný prevádzkovateľ európskej infraštruktúry dlhodobo pracuje na jej budovaní a posilňovaní. Potom, ako v spolupráci so zahraničnými kolegami zabezpečil riešenie spätného chodu plynu z Českej republiky a Rakúska, zameral sa na nové projekty. "Jeden z nich, slovensko-maďarské prepojenie, posilní pozíciu Slovenska a bude slúžiť ako most pre South Stream a Nabucco. Spolu so slovensko-poľským projektom sa stane základným pilierom plánovaného severojužného prepojenia výrazne podporovaného Európskou úniou," priblížil.

Eustream sa podľa neho pustil aj do automatizácie a reinžinieringu celej prepravnej siete s cieľom vymeniť staré technológie za novšie a ekologickejšie. Kompletne sa mení technologická základňa, ktorá bude pružnejšie zvládať veľké objemové zmeny počas prepravy.

"Nikto nemôže tvrdiť, že vstup konkurencie nebude mať na slovenskú prepravnú sieť vplyv, ale uvedené fakty nasvedčujú, že situácia nie je kritická. Eustream sa v nej snaží hľadať a aj nachádza nové príležitosti," uviedol Chuguryan.

"Ústup jadrovej energie v Nemecku a ďalších členských krajinách EÚ zvýši spotrebu plynu, a teda aj objemy prepravy. Rastúci význam zemného plynu ako paliva priaznivého pre životné prostredie v stredne a dlhodobom horizonte posilní pozíciu slovenského prepravného systému a pravdepodobne vykompenzuje krátkodobé negatívne vplyvy na tranzit cez Slovensko," dodal.

Eustream, a. s., je slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete s celkovou dĺžkou 2270 km a prepravca zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd m3/rok. K jeho obchodným partnerom patria medzinárodné energetické spoločnosti.

05.04.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...