1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Na severe Afriky sa už budujú solárne elektrárne

Solar panels1Frankfurt nad Mohanom - V severoafrických krajinách sa budujú slnečné elektrárne, ktoré nie sú súčasťou nemeckého prestížneho projektu Desertec. Niektoré zariadenia v púštnych oblastiach sú už v prevádzke, ďalšie veľké stavby arabské vlády pripravujú. Nemecký denník Financial Times Deutschland konštatoval, že solárne elektrárne vznikajú bez pomoci a bez príspevkov iniciatívnej skupiny 13 firiem a bánk zo severnej Afriky a Európy. Medzi podporovateľmi projektu Desertec sú Münchener Rück, Deutsche Bank, Siemens, RWE a E.ON.

V Alžírsku je v prevádzke slnečná elektráreň Hassi R'mel, v Egypte južne od Káhiry je napojená na sieť solárna elektráreň v Kuraimate. Slnko bude zdrojom elektriny aj v Maroku. Paul van Son, šéf projektu Desertec-Initiative DII, tvrdí, že rozvoj slnečnej energetiky na severe Afriky súvisí s uvedenou európskou aktivitou. Povedal, že "aj vďaka našej práci sa idea solárnej energie na severe Afriky a na Blízkom východe stala aktuálnou".

Podľa projektu Desertec by sa mali do roku 2050 za 400 miliárd eur vybudovať na severe Sahary solárne energetické kapacity, ktoré by uspokojili celý dopyt regiónu po elektrine a Európa by zo saharských elektrární kryla 15 % svojej ročnej spotreby.

Podľa Sona sa má z komplexu Desertec realizovať najprv niekoľko referenčných projektov.

Realizácia Desertecu naráža na kľúčový problém: výroba elektrickej energie prostredníctvom fotovoltaických panelov je podstatne lacnejšia, než jej získavanie systémom solárnych koncentračných termických elektrární, ktorý má v angličtine skratku CSP. Druhý spôsob je však výhodnejší, lebo získaná energia zameraním zrkadiel na zberač (kotol), kde sa olej zohrieva až na 1000 stupňov Celzia, umožňuje, aby zariadenia produkovali elektrinu zo zásoby tepla aj v noci. Projekty CSP sú však mimoriadne drahé.

Výstavbu prvej marockej CSP budú financovať nemecká spolková vláda, ale aj nemecká rozvojová banka KfW, Svetová banka a Európska investičná banka. Časť prostriedkov poskytne marocká vláda. Stavbári začnú premieňať projekt na realitu už v tomto roku pri Quarzazate.

22.02.2012 (TASR - Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...