1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

MOL neuspel v súboji o získanie kontrolného podielu v chorvátskej firme INA

Záhreb (TASR) - Maďarskej ropnej spoločnosti MOL sa nepodarilo získať kontrolný podiel v chorvátskej ropno-plynárenskej firme INA.
Oznámil to dnes chorvátsky úrad pre dohľad nad finančným trhom HANFA.
MOL je najväčším akcionárom v INA, v ktorej kontroluje 47,15-% podiel. Chorvátska vláda vlastní ďalších 44,84 % akcií. Zostávajúcich 8 % akcií vlastnia malí akcionári a spoločnosť MOL mala záujem tieto akcie získať. Ak by sa jej to podarilo, získala by vo firme INA zhruba 55-% podiel a väčšinovú kontrolu nad strategickou chorvátskou firmou.
Toho sa však Záhreb obával a oznámil, že urobí všetko preto, aby strategickú firmu udržal v rukách štátu. K tomu mu pomohli miestni investori a dôchodkové fondy, ktoré postupne skúpili časť voľných akcií INA. V súčasnosti vlastnia približne 4 % akcií chorvátskej firmy.
MOL ponúkol v polovici decembra za akciu firmy INA 2800 kún (378,81 eura), po oznámení ponuky ale cena chorvátskej spoločnosti prudko vzrástla až na historické maximum 3550 kún/akcia, čo MOL označil za manipuláciu na trhu. Hodnota jednej akcie INA pred podaním ponuky maďarskej spoločnosti dosahovala len približne 1700 kún. HANFA ale manipuláciu odmietla.
Výsledkom bolo, že cez svoju ponuku, ktorá trvala jeden mesiac a jej platnosť sa skončila 14. januára, získala maďarská firma na trhu len 10.082 akcií INA. To predstavuje 0,1 % z celkového počtu akcií chorvátskej firmy.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 7,3915 HRK)
20.01.2011
(Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)
PREDPLAŤTE SI

200x200 amper news v2

Nenechajte si ujsť...