1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Komisia chce mať pod drobnohľadom každú jadrovú elektráreň v Európe

nuklearna_elektrarenBrusel – Po havárii japonskej jadrovej elektrárne vo Fukušime sa Európska únia rozhodla podriadiť všetky jadrové elektrárne na území EÚ a v jej tesnom susedstve záťažovým skúškam. Ako dnes na tlačovej besede v Bruseli uviedla hovorkyňa Európskej komisie, všetkých 14 krajín EÚ s jadrovými elektrárňami stihlo poslať správu o testoch do stanoveného termínu - do 15. septembra. Podpredseda EK Maroš Šefčovič potvrdil, že táto etapa je veľmi dôležitá.

Výsledky záťažových testov na národnej úrovni museli predstavitelia elektrární v rámci prvej fázy odpovedí na stanovené otázky nahlásiť národným regulátorom v každom štáte do 15. augusta. Národní regulátori už v druhej fáze testov po preštudovaní materiálov z jadrových elektrární mali mesiac na vypracovanie správy a jej odoslanie do Európskej komisie. Komisia následne osloví rôznych expertov, potom v novembri pripraví čiastočnú správu a 9. decembra posunie kompletnú správu o záťažových skúškach do Európskej rady.

„Je jasné, že jadrová ekonomika bude mať pred sebou dobrú budúcnosť vtedy, ak bude môcť presvedčiť občanov Európy, že bezpečnostné štandardy sú rešpektované na maximálnej možnej úrovni,“ povedal slovenský eurokomisár a spresnil, že aj preto komisia chce, aby sa každé jadrové zariadenie dostalo pod drobnohľad. Aby sa preverilo, či všetky bezpečnostné štandardy sú dodržiavané a či v každej jadrovej elektrárni v EÚ a v jej susedstve sú rešpektované najnovšie výdobytky, ktoré poskytujú nové technológie a či sú zaužívané postupy v každej atómovej elektrárni na maximálnej bezpečnosti.

„Je evidentné, že po incidente vo Fukušime je stále čo naprávať. Sú nové technológie, ktoré môžu významným spôsobom zvýšiť bezpečnosť jadrových elektrární a z tohto dôvodu Európska komisia bude pod drobnohľadom skúmať každé jadrové zariadenie v EÚ a o to isté sme požiadali aj krajiny susediace s EÚ. Lebo ak sa stane jadrový incident, ten sa nezastaví na hraniciach,“ vysvetlil zámery komisie Maroš Šefčovič.

Na otázku TASR, či na základe finálnej správy o záťažových testoch všetkých jadrových elektrární na území EÚ a v jej tesnom susedstve, ktorá bude známa v júni 2012, budú nasledovať aj konkrétne postihy pre elektrárne, ktoré nedodržiavajú bezpečnostné štandardy, komisár Šefčovič odpovedal, že je ešte priskoro na to odpovedať.

„V prvom rade musíme ukončiť fázu vyhodnocovania. Veľa bude záležať od toho, aké tie nedostatky sú. Či sa dajú odstrániť novými technológiami alebo zavedením nových pracovných postupov. Ak pôjde o nejaké významné štrukturálne problémy, potom bude komisia úzko komunikovať s vládami jednotlivých členských krajín. Lebo je aj v ich záujme, aby ich obyvatelia bývali pri elektrárňach, ktoré sú bezpečné,“ povedal podpredseda EK.

19.09.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...