1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Eustream sa vlani prepadol do straty 12,5 milióna eur

eustream logo1Bratislava - Pološtátny prepravca plynu Eustream sa v minulom účtovnom období, ktoré trvalo od 1. augusta 2022 do 31. júla 2023, prepadol do straty 12,56 milióna eur. Spoločnosť pritom ešte v predchádzajúcom období zaznamenala čistý zisk 264,7 milióna eur.

Do straty ju potiahlo zníženie výnosov z predaja služieb o takmer 347 miliónov eur. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú Eustream zverejnil na svojej internetovej stránke.

"Toto obdobie bolo významne ovplyvnené komplikovanou situáciou na trhu so zemným plynom spôsobenou pokračujúcou vojnou na Ukrajine. Jej negatívne dosahy mali priamy vplyv aj na naše výsledky za toto obdobie," uviedol predseda predstavenstva Tomáš Mareček.

Eustream prepravil spolu 16,97 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu, čo v energetických jednotkách zodpovedá 181,86 terawatthodiny. Oproti predkrízovým hodnotám, keď sa prepravovalo cez územie Slovenska v priemere okolo 60 miliárd m3 zemného plynu ročne, ide o značný pokles, ktorý je dôsledkom najmä zníženia tokov ruského plynu prechádzajúceho cez územie SR v smere z Ukrajiny.

Výnosy z predaja služieb dosiahli spolu 226,47 milióna eur. Hospodárske výsledky boli ovplyvnené nižším dopytom po prepravných kapacitách a zároveň negatívnymi dôsledkami výpadku časti očakávaných príjmov, ktoré sú závislé od množstva skutočne prepravovaného zemného plynu.

Nadpolovičným vlastníkom spoločnosti s 51 % akcií je prostredníctvom SPP Infrastructure a spoločnosti SPP štát. Zvyšných 49 % a zároveň manažérsku kontrolu drží EP Infrastructure, ktorý je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

16.04.2024 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...