1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Mercedes-Benz predal svoj podiel v ruskom výrobcovi nákladných áut Kamaz

kamaz truckBerlín/Moskva - Nemecká automobilka Mercedes-Benz predala svoj podiel v ruskom výrobcovi nákladných vozidiel Kamaz. Mercedes je tak ďalšou zo západných spoločností, ktoré sa po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 stiahli z ruského trhu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nemecká automobilka uviedla, že kontrakt o predaji podielu v najväčšom ruskom producentovi nákladných áut dokončila tento mesiac po tom, ako získala všetky potrebné povolenia od regulačných úradov. Cenu transakcie však Mercedes nezverejnil.

Spoločnosť Mercedes-Benz ešte ako Daimler prevzala v septembri 2021 od divízie nákladných vozidiel Daimler Truck 15-percentný podiel v Kamaze s tým, že na firmu Daimler Truck podiel spätne prevedie po tom, ako bude táto od skupiny Daimler odčlenená. Po odčlenení výrobcu nákladných áut od celého Daimleru v decembri 2021 sa spoločnosť Daimler premenovala na Mercedes-Benz. K následnému presunu podielu však nedošlo. Zostal Mercedesu, pričom Daimler Truck musel aktíva v hodnote približne 200 miliónov eur odpísať.

Terajší predaj podielu v Kamaze tak pre Mercedes-Benz znamená ukončenie všetkých aktivít na ruskom trhu. Zámer opustiť Rusko oznámila nemecká firma už koncom roka 2022. Samotný Daimler Truck zmrazil svoje aktivity v Rusku vrátane spolupráce s Kamazom už vo februári 2022, ihneď po invázii Ruska na Ukrajinu.

23.02.2024 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...