1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Jaguar investuje počas piatich rokov do vývoja elektroáut 17 miliárd eur

Jaguar Land RoverBratislava - Automobilka Jaguar Land Rover (JLR) v nasledujúcich piatich rokoch investuje do elektromobility 15 miliárd libier (17,003 miliardy eur). Investície pôjdu okrem programu výroby vozidiel do autonómnych a digitálnych technológií, umelej inteligencie a zručností ľudí.

Spoločnosť v súvislosti s tým uviedla, že jej závod v britskom Halewoode bude plne venovaný výrobe elektrických vozidiel a nová generácia stredne veľkých SUV bude čisto elektrická.

Výkonný riaditeľ JLR Adrian Mardell potvrdil záväzok k stratégii Reimagine, pomocou ktorej by sa spoločnosť chcela dostať do pozície moderného výrobcu luxusných automobilov s elektrickým pohonom. "Stratégiu Reimagine sme spustili pred dvoma rokmi a odvtedy sme dosiahli veľký pokrok, ktorý zahŕňal uvedenie dvoch nových moderných luxusných modelov Range Rover a Range Rover Sport. Tento úspech sme dosiahli v čase, keď sme sa vyrovnávali s nepriaznivým vplyvom pandémie a nedostatku čipov. Zároveň sme však úspešne zvýšili výrobu našich najziskovejších modelov, čím sme v treťom štvrťroku dosiahli zisk," uviedol Mardell.

Spoločnosť začala taktiež napĺňať aj finančné ciele, ktorými sú dosiahnutie kladného čistého zisku do roku 2025 a dvojciferného výsledku hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov do roku 2026. Investíciou do elektromobility chce JLR rozvíjať nové zručnosti a posilniť svoj záväzok dosiahnuť do roku 2039 nulové uhlíkové emisie. V tomto roku začne prijímať objednávky zákazníkov na luxusný, plne elektrický Range Rover, ktorý bude uvedený na trh v roku 2025.

Najstarší indický konglomerát Tata Group, vlastník Tata Motors, v januári informoval, že plánuje v Európe založiť výrobu batériových článkov pre elektrické vozidlá (EV). Chce tak urýchliť prechod svojej britskej dcérskej automobilky Jaguar Land Rover na autá na batérie.

10.05.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...