1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Polovica veľkých stavebných firiem ide do stratových projektov

Building in progressBratislava - Stavebné spoločnosti očakávajú v  tomto roku stabilizovaný vývoj vo svojom odvetví.

Vyplýva to zo štúdie slovenského stavebníctva, ktorú predstavila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s KPMG a Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska.

 

Podľa štúdie by tohtoročný pokles stavebnej produkcie nemal presiahnuť 2 %. "Pokles, ktorý sme videli v roku 2009 a 2010, by sa mal pomaly zastaviť a rast sa očakáva už na budúci rok," povedal v Bratislave na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva riaditeľ spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Podľa výsledkov prieskumu medzi stavebnými firmami sú o niečo optimistickejší zástupcovia pozemného staviteľstva, pričom zhotovitelia inžinierskych stavieb vidia situáciu o niečo dramatickejšie. "Štatistické údaje mierne naznačujú určitú stabilizáciu, ale nedá sa povedať, že by sme boli z hľadiska stavebného podnikania za vodou," upozornil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč.

Napriek očakávaniam len mierneho poklesu odvetvia ide stále veľká časť spoločností aj do stratových projektov, a to len preto, aby vyťažili svoje kapacity. Jedna zo štyroch firiem je tak ochotná zobrať zákazku s nulovou alebo zápornou maržou, pričom z veľkých spoločností je to až polovica subjektov. "Plánované straty budú ďalej prenášané do ďalšieho reťazca dodávateľov a subdodávateľov. Čo sa, samozrejme, môže preniesť aj na príjmy súvisiacej časti obyvateľstva," tvrdil generálny riaditeľ spoločnosti ZIPP Bratislava Juraj Hirner.

Dvaja až traja riaditelia z 10 si myslia, že z verejných zdrojov možno získať zákazku bez úplatkov. Na druhej strane však približne polovica spoločností uvádza, že bola požiadaná o úplatok. "Od roku 2007 dochádza ku konzistentnému nárastu v tomto smere," podotkol Vacek.

Z pohľadu transparentnosti výberových konaní sa však situácia na Slovensku oproti minulému roku zlepšila. Stále sú ale podľa respondentov lepšie hodnotené tendre z privátnych zdrojov než z verejných.

02.06.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...