1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Obec Klokočov postavila ďalších 18 nájomných bytov, záujem o bývanie je veľký

Panelak3Klokočov - Obec Klokočov v okrese Michalovce aktuálne postavila ďalšie dva bytové domy s celkovo 18 nájomnými bytmi. Celkové náklady vyšli podľa starostky Moniky Hudáčkovej na 1.250.000 eur.

Nové trojpodlažné bytovky zahŕňajú po šesť trojizbových a tri dvojizbové byty. Stavať ich začali v roku 2021, kolaudáciou prešli tento rok v júli a pred dvomi týždňami ich odovzdali nájomníkom. Išlo pritom už v poradí o tretiu etapu výstavby nájomných bytov v Klokočove, ktorý leží pri brehoch Zemplínskej šíravy. Od roku 2014 tak v obci pribudlo spolu 36 nájomných bytov a v pláne je aj ďalšia výstavba.

"Chceme si udržať našich mladých občanov, aby ostali v obci, a taktiež chceme zvýšiť počet obyvateľov, aby sme boli obcou nad 500 obyvateľov, v čom je výhoda, že budeme mať vyššie podielové dane aj iné projektové a ďalšie možnosti. Ďalšia vec je, že tieto byty využívajú mladé rodiny s deťmi, slobodné a rozvedené matky s deťmi a, samozrejme, naši dôchodcovia. Žiadostí máme dosť, čiže týmito bytmi sme ani nepokryli záujem," uviedla pre TASR Hudáčková.

Nenávratný finančný príspevok Ministerstva dopravy (MD) SR na projekt tvoril podľa nej zhruba 340.000 eur, na zvyšok obec čerpala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Pre nárast cien musela obec zvýšiť pôvodný úver o 144.000 eur. Úver bude splácať z nájomného, pre dvojizbový byt predstavuje 210 eur a pre trojizbový 230 eur.

"Táto etapa bola pre nás najťažšia, pretože nikto nepredpokladal, že príde covid a nato ešte vojna na Ukrajine, takže ceny rapídne rástli, bol nedostatok materiálov, takže bolo to komplikované," povedala starostka. Na piatkové slávnostné odovzdanie bytov prijali pozvanie aj štátna tajomníčka MD SR Katarína Bruncková a generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht.

Dva nové bytové domy s ďalšími dvoma z minulej etapy vytvorili na začiatku obce nad rekreačným strediskom s kempingom tzv. bytové minisídlisko. Obec pri Zemplínskej šírave láka aj dobrou dostupnosťou do okresného mesta.

23.08.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...